+48 576 749 825 [email protected]

Poradnik początkującego strzelca

Poznaj podstawy strzelectwa, zasady bezpieczeństwa i dowiedz się na co zwrócić uwagę szukając swojej pierwszej wiatrówki.

Kliknij i zobacz

Kalkulator energii wiatrówki

Sprawdź jak ą energią dysponuje Twoja wiatrówka. Przelicz FPSy na m/s, jardy na metry etc.

Włącz!

Wiatrówka idealna ale z jakim napędem

utworzone przez

Jaki rodzaj wiatrówki wybrać? Jaka wiatrówka będzie najlepsza? To jedno z pierwszych pytań, jakie sobie każdy, kto chciałby kupić wiatrówkę powinien sobie zadać, a którego często sobie nie zadaje. I nie mówię tu o takich szczegółach jak producent czy konkretny model, ale o czymś bardziej podstawowym – czyli o rodzaju napędu wiatrówki. Poniżej w kilku słowach postaram się przybliżyć rodzaje napędów oraz ich wady i zalety.

Od bardzo dawna jedynym znanym rodzajem napędu w wiatrówce była klasyczna sprężyna, ale w tej chwili mamy dużo większy wybór m.in. sprężynę gazową, (o której już pisałem tu: Sprężyna gazowa czy tradycyjna?), napęd, co2 a także sprężone powietrze w postaci wiatrówek PCP i PCA.

Pompka PCP Hatsan
Kapsuły CO2 - wiatrówka

Każdy z tych napędów ma swoje ogromne plusy, jak i oczywiście minusy i zależnie od tego, jaki rodzaj strzelectwa nas interesuje, ile chcemy na strzelanie wydawać a także jak często chcemy strzelać.

Zaczynamy:

Sprężyna klasyczna/Vortex

Więcej na temat różnic pomiędzy sprężyną klasyczna a Vortex w artykule: Sprężyna gazowa czy tradycyjna – jaką wiatrówkę wybrać?

Sprezyna klasyczna/sprezyna gazowa
Plusy:
 • tanie strzelanie – do udanej zabawy potrzebujesz tylko sprawnego sprzętu, dobrego śrutu i własnych umiejętności
 • najbardziej znany i najbardziej klasyczny napęd, co oznacza największą dostępność informacji na jego temat
 • uniwersalność rozwiązania – sprężyna to dość powszechne “urządzenie”, co gwarantuje, że nawet po wielu latach będziemy w stanie wymienić sprężynę w swojej wiatrówce czy zlecić wykonanie takiej, która nam będzie odpowiadać
 • prostota budowy, co daje możliwość wprowadzenia podstawowych modyfikacji czy działań serwisowych nawet w warunkach polowych
 • wiatrówka wymagająca od strzelca więcej niż inne napędy, dzięki czemu po opanowaniu celnego strzelania z wiatrówki sprężynowej żadna nawet najdziwniejsza wiatrówka nie będzie problemem
Minusy:
 • wrażliwość wiatrówki na powtarzalność chwytu
 • “kopniak” w trzech kierunkach podczas strzału
 • w zasadzie każda nawet najdroższa wiatrówka sprężynowa wskazane jest, aby została przejrzana przez specjalistę w tej dziedzinie wyczyszczona i przesmarowana odpowiednimi smarami eksploatacyjnymi zapewniającymi długą żywotność systemu oraz bezproblemową pracę
 • konieczność naciągania sprężyny przed każdym strzałem
 • konieczność użycia w niektórych modelach całkiem dużej siły do naciągnięcia sprężyny

CO2 – dwutlenek węgla

Wiatrówka CO2
Plusy:
 • wielostrzałowość
 • brak odrzutu/kopniaka
 • najczęściej lżejsze od sprężynowych
Minusy:
 • brak stabilności – co2 pod wpływem zmian temperatury otoczenia zmienia swoją objętość, co powoduje zmiany EK strzałów
 • konieczność kupowania kapsuł, CO2 co zwiększa koszty eksploatacji
 • rozładowywanie, co2 – nie powinno się zostawiać kapsuły, CO2 w wiatrówce – mamy, więc wybór… albo strzelamy ile z kapsuły jest możliwe, albo po oddaniu zamierzonej ilości strzałów wyjęcie kapsuły i “zmarnowanie” pozostałego gazu.

PCP

Wiatrówka PCP
Plusy:
 • wielostrzałowość
 • stabilność strzałów
 • brak kopniaka/odrzutu
 • mniej wymagająca od strzelca
Minusy:
 • nawet najtańsze rekreacyjne karabinki PCP są dość drogie
 • konieczność posiadania butli i możliwości jej napełniania powietrzem
 • konieczność posiadania pompki PCP, (jeśli nie mamy butli) – dodatkowy wydatek min 600pln. Pompowanie kartusza wymaga dość dużej siły – a nawet bardzo dużej
 • w tańszych modelach problemy z nieszczelnościami

PCA

Wiatrówka PCA
Plusy:
 • brak odrzutu/kopniaka
 • tanie w użytkowaniu
 • możliwość kontrolowania EK zależnie od ilości pompnięć
Minusy:
 • konieczność pompowania przed każdym strzałem – w niektórych modelach 1 raz, ale najczęściej od 3 do 10 razy
 • stosunkowo niska EK

I to tyle podstawowych informacji, które osoba chcąca kupić wiatrówkę powinna pamiętać zanim wybierze jakiś konkretny model wiatrówki. W sieci krąży bardzo wiele obiegowych i nieprawdziwych informacji na temat poszczególnych napędów i poszczególnych wiatrówek, co sprawia, że osoby kupujące swoją pierwszą wiatrówkę są często niemiło zaskoczone. Może kilka z nich:

“wiatrówki sprężynowe są niecelne i mocno kopią”

Wiatrówka sprężynowa dobrej lub przynajmniej średniej, jakości po odpowiednim przeglądzie i drobnych poprawkach jest równie celna a czasem nawet celniejsza od niektórych wiatrówek PCP. Ważny jest jednak wspomniany przegląd zerowy po zakupie i odpowiednie dbanie o sprzęt podczas użytkowania – wiatrówki nowe prosto z pudełka potrafią bardzo niemile zaskoczyć nowego właściciela. Przykładem tu mogą być wiatrówki tureckiej firmy Hatsan – są to bardzo dobre wiatrówki rekreacyjne, jednak często prosto z pudełka są mniej celne i mniej przyjemne w strzelaniu od leciwych chińskich wiatrówek z bazaru.

“wiatrówki, CO2 i PCP są cichsze od wiatrówek sprężynowych”

Nic bardziej mylnego. Wiatrówki PCP mogą być cichsze od wiatrówek sprężynowych, ale tylko i wyłącznie po zastosowaniu odpowiednio dobrego tłumika.

“… wolę kupić PCP i pompkę, ponieważ zamęczyłbym się naciąganiem sprężyny przed każdym strzałem”

Tu każdą osobę, która tak mówi zapraszam do poobserwowania kogokolwiek, kto pompuje swoją wiatrówkę PCP do 230-250 bar. Przykład: Dość mocna wiatrówka PCP wymaga 250 bar i pełen zbiornik pozwala na oddanie około 40 mocnych i stabilnych strzałów, tak, więc ja spokojnie naciągając sprężynę w swojej wiatrówce przed każdym strzałem patrzę na kolegę, który co 40 strzałów musi pompować PCP przez kilkanaście minut z 3 przerwami na odpoczynek zalanego potem i się tylko uśmiecham ładując kolejną śrucinę 😉 Tu oczywiście mówimy o pompce…, jeśli kupisz butlę i masz gdzie ją napełniać powietrzem – oczywiście jest łatwiej.

Masz pytanie? Potrzebujesz pomocy?

Takich obiegowych opinii jest więcej – gdy jakaś mi jeszcze do głowy przyjdzie – z pewnością dopiszę, a jeśli znacie jakieś – proszę o komentarz. Co do powyższej treści nie będę pisał, co osobiście bym wybrał – chciałbym jednak, aby każdy samodzielnie zdecydował i wyciągnął wnioski, bo wiatrówka nie ma być najnowsza czy najmocniejsza, nie musi być nawet najładniejsza a tym bardziej nie musi być taka, która podoba się i pasuje sprzedawcy w sklepie czy mi – wiatrówka ma być idealna dla Ciebie niezależnie od tego, co inni na jej temat myślą.

Zobacz również:

3 komentarze

 1. waldekski

  fantastyczne informac, na konkretny temat, bez czarowania i koloryzowaniaje, takich………………poptrzeba nam więcej.

  Odpowiedz
 2. Ostry-Sklep

  Ja jestem zwolennikiem klasycznych sprężynowych. Oczywiście fajnie się strzela z takich PCA… ale to dodatkowe koszta (duże) i też troche zabawy z konserwacją, uzupełnianiem itp.

  Odpowiedz
 3. Jacek z Zagościńca

  No właśnie opcji wyboru jest dużo. Zaawansowani strzelcy zwykle już wiedzą czego potrzebują – mają własne doświadczenia i referencje w zależności od przeznaczenia wiatrówki. Moim zdaniem wszelkie porady najbardziej przydatne są początkującym, którzy mają jakieś pieniążki i nie znając się „na rzeczy” chcieliby dokonać udanego zakupy. W tym sęk, że czasami nie bardzo wiedzą, co dalej z tym sprzętem będą „wyprawiać”. Z całą pewnością nie powinni na początek kupować drogiego sprzętu wymagającego dodatkowego osprzętu i chociaż podstawowej wiedzy o jego eksploatacji. Zatem PCP raczej odpada, bo… butle, przetoczki albo męcząca pompka. Jeśli karabinek nie będzie użytkowany zimą lub w upalne lato to można rozważyć zakup tańszej wiatrówki z napędem CO2. Najbardziej uniwersalny na początek będzie jednak chyba napęd sprężynowy – niedrogi i niezawodny. Ale najlepiej „przytulić się” do jakiegoś klubu lub grupy strzeleckiej, aby przed zakupem, zwłaszcza droższym, najpierw popróbować różnego rodzaju sprzętu użyczonego i sprawdzić na kilku imprezach, jaki rodzaj strzelania nas „wciągnie”. I na koniec żartobliwa uwaga: Do wiadra lub baloników da się strzelać nawet z najtańszej wiatrówki kupionej na bazarze. Jak się znudzi, to nie będzie żal wydanych pieniędzy.

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest

Share This