Poradnik początkującego strzelca
Poznaj podstawy strzelectwa, zasady bezpieczeństwa i dowiedz się na co zwrócić uwagę szukając swojej pierwszej wiatrówki.
Kliknij i zobacz
Kalkulator energii wiatrówki
Sprawdź jak ą energią dysponuje Twoja wiatrówka. Przelicz FPSy na m/s, jardy na metry etc.
Włącz!
Wiatrówka idealna ale z jakim napędem
Jaki rodzaj wiatrówki wybrać? Jaka wiatrówka będzie najlepsza? To jedno z pierwszych pytań, jakie sobie każdy, kto chciałby kupić wiatrówkę powinien sobie zadać, a którego często sobie nie zadaje. I nie mówię tu o takich szczegółach jak producent czy konkretny model, ale o czymś bardziej podstawowym – czyli o rodzaju napędu wiatrówki. Poniżej w kilku słowach postaram się przybliżyć rodzaje napędów oraz ich wady i zalety.
Od bardzo dawna jedynym znanym rodzajem napędu w wiatrówce była klasyczna sprężyna, ale w tej chwili mamy dużo większy wybór m.in. sprężynę gazową, (o której już pisałem tu: Sprężyna gazowa czy tradycyjna?), napęd, co2 a także sprężone powietrze w postaci wiatrówek PCP i PCA.
Każdy z tych napędów ma swoje ogromne plusy, jak i oczywiście minusy i zależnie od tego, jaki rodzaj strzelectwa nas interesuje, ile chcemy na strzelanie wydawać a także jak często chcemy strzelać.
Zaczynamy:
Sprężyna klasyczna/Vortex
Więcej na temat różnic pomiędzy sprężyną klasyczna a Vortex w artykule: Sprężyna gazowa czy tradycyjna – jaką wiatrówkę wybrać?
Plusy:
- tanie strzelanie – do udanej zabawy potrzebujesz tylko sprawnego sprzętu, dobrego śrutu i własnych umiejętności
- najbardziej znany i najbardziej klasyczny napęd, co oznacza największą dostępność informacji na jego temat
- uniwersalność rozwiązania – sprężyna to dość powszechne “urządzenie”, co gwarantuje, że nawet po wielu latach będziemy w stanie wymienić sprężynę w swojej wiatrówce czy zlecić wykonanie takiej, która nam będzie odpowiadać
- prostota budowy, co daje możliwość wprowadzenia podstawowych modyfikacji czy działań serwisowych nawet w warunkach polowych
- wiatrówka wymagająca od strzelca więcej niż inne napędy, dzięki czemu po opanowaniu celnego strzelania z wiatrówki sprężynowej żadna nawet najdziwniejsza wiatrówka nie będzie problemem
Minusy:
- wrażliwość wiatrówki na powtarzalność chwytu
- “kopniak” w trzech kierunkach podczas strzału
- w zasadzie każda nawet najdroższa wiatrówka sprężynowa wskazane jest, aby została przejrzana przez specjalistę w tej dziedzinie wyczyszczona i przesmarowana odpowiednimi smarami eksploatacyjnymi zapewniającymi długą żywotność systemu oraz bezproblemową pracę
- konieczność naciągania sprężyny przed każdym strzałem
- konieczność użycia w niektórych modelach całkiem dużej siły do naciągnięcia sprężyny
CO2 – dwutlenek węgla
Plusy:
- wielostrzałowość
- brak odrzutu/kopniaka
- najczęściej lżejsze od sprężynowych
Minusy:
- brak stabilności – co2 pod wpływem zmian temperatury otoczenia zmienia swoją objętość, co powoduje zmiany EK strzałów
- konieczność kupowania kapsuł, CO2 co zwiększa koszty eksploatacji
- rozładowywanie, co2 – nie powinno się zostawiać kapsuły, CO2 w wiatrówce – mamy, więc wybór… albo strzelamy ile z kapsuły jest możliwe, albo po oddaniu zamierzonej ilości strzałów wyjęcie kapsuły i “zmarnowanie” pozostałego gazu.
PCP
Plusy:
- wielostrzałowość
- stabilność strzałów
- brak kopniaka/odrzutu
- mniej wymagająca od strzelca
Minusy:
- nawet najtańsze rekreacyjne karabinki PCP są dość drogie
- konieczność posiadania butli i możliwości jej napełniania powietrzem
- konieczność posiadania pompki PCP, (jeśli nie mamy butli) – dodatkowy wydatek min 600pln. Pompowanie kartusza wymaga dość dużej siły – a nawet bardzo dużej
- w tańszych modelach problemy z nieszczelnościami
PCA
Plusy:
- brak odrzutu/kopniaka
- tanie w użytkowaniu
- możliwość kontrolowania EK zależnie od ilości pompnięć
Minusy:
- konieczność pompowania przed każdym strzałem – w niektórych modelach 1 raz, ale najczęściej od 3 do 10 razy
- stosunkowo niska EK
I to tyle podstawowych informacji, które osoba chcąca kupić wiatrówkę powinna pamiętać zanim wybierze jakiś konkretny model wiatrówki. W sieci krąży bardzo wiele obiegowych i nieprawdziwych informacji na temat poszczególnych napędów i poszczególnych wiatrówek, co sprawia, że osoby kupujące swoją pierwszą wiatrówkę są często niemiło zaskoczone. Może kilka z nich:
Wiatrówka sprężynowa dobrej lub przynajmniej średniej, jakości po odpowiednim przeglądzie i drobnych poprawkach jest równie celna a czasem nawet celniejsza od niektórych wiatrówek PCP. Ważny jest jednak wspomniany przegląd zerowy po zakupie i odpowiednie dbanie o sprzęt podczas użytkowania – wiatrówki nowe prosto z pudełka potrafią bardzo niemile zaskoczyć nowego właściciela. Przykładem tu mogą być wiatrówki tureckiej firmy Hatsan – są to bardzo dobre wiatrówki rekreacyjne, jednak często prosto z pudełka są mniej celne i mniej przyjemne w strzelaniu od leciwych chińskich wiatrówek z bazaru.
Nic bardziej mylnego. Wiatrówki PCP mogą być cichsze od wiatrówek sprężynowych, ale tylko i wyłącznie po zastosowaniu odpowiednio dobrego tłumika.
Tu każdą osobę, która tak mówi zapraszam do poobserwowania kogokolwiek, kto pompuje swoją wiatrówkę PCP do 230-250 bar. Przykład: Dość mocna wiatrówka PCP wymaga 250 bar i pełen zbiornik pozwala na oddanie około 40 mocnych i stabilnych strzałów, tak, więc ja spokojnie naciągając sprężynę w swojej wiatrówce przed każdym strzałem patrzę na kolegę, który co 40 strzałów musi pompować PCP przez kilkanaście minut z 3 przerwami na odpoczynek zalanego potem i się tylko uśmiecham ładując kolejną śrucinę 😉 Tu oczywiście mówimy o pompce…, jeśli kupisz butlę i masz gdzie ją napełniać powietrzem – oczywiście jest łatwiej.
Masz pytanie? Potrzebujesz pomocy?
Takich obiegowych opinii jest więcej – gdy jakaś mi jeszcze do głowy przyjdzie – z pewnością dopiszę, a jeśli znacie jakieś – proszę o komentarz. Co do powyższej treści nie będę pisał, co osobiście bym wybrał – chciałbym jednak, aby każdy samodzielnie zdecydował i wyciągnął wnioski, bo wiatrówka nie ma być najnowsza czy najmocniejsza, nie musi być nawet najładniejsza a tym bardziej nie musi być taka, która podoba się i pasuje sprzedawcy w sklepie czy mi – wiatrówka ma być idealna dla Ciebie niezależnie od tego, co inni na jej temat myślą.
Zobacz również:
fantastyczne informac, na konkretny temat, bez czarowania i koloryzowaniaje, takich………………poptrzeba nam więcej.
Ja jestem zwolennikiem klasycznych sprężynowych. Oczywiście fajnie się strzela z takich PCA… ale to dodatkowe koszta (duże) i też troche zabawy z konserwacją, uzupełnianiem itp.
No właśnie opcji wyboru jest dużo. Zaawansowani strzelcy zwykle już wiedzą czego potrzebują – mają własne doświadczenia i referencje w zależności od przeznaczenia wiatrówki. Moim zdaniem wszelkie porady najbardziej przydatne są początkującym, którzy mają jakieś pieniążki i nie znając się „na rzeczy” chcieliby dokonać udanego zakupy. W tym sęk, że czasami nie bardzo wiedzą, co dalej z tym sprzętem będą „wyprawiać”. Z całą pewnością nie powinni na początek kupować drogiego sprzętu wymagającego dodatkowego osprzętu i chociaż podstawowej wiedzy o jego eksploatacji. Zatem PCP raczej odpada, bo… butle, przetoczki albo męcząca pompka. Jeśli karabinek nie będzie użytkowany zimą lub w upalne lato to można rozważyć zakup tańszej wiatrówki z napędem CO2. Najbardziej uniwersalny na początek będzie jednak chyba napęd sprężynowy – niedrogi i niezawodny. Ale najlepiej „przytulić się” do jakiegoś klubu lub grupy strzeleckiej, aby przed zakupem, zwłaszcza droższym, najpierw popróbować różnego rodzaju sprzętu użyczonego i sprawdzić na kilku imprezach, jaki rodzaj strzelania nas „wciągnie”. I na koniec żartobliwa uwaga: Do wiadra lub baloników da się strzelać nawet z najtańszej wiatrówki kupionej na bazarze. Jak się znudzi, to nie będzie żal wydanych pieniędzy.