+48 576 749 825 [email protected]

Poradnik początkującego strzelca

Poznaj podstawy strzelectwa, zasady bezpieczeństwa i dowiedz się na co zwrócić uwagę szukając swojej pierwszej wiatrówki.

Kliknij i zobacz

Kalkulator energii wiatrówki

Sprawdź jak ą energią dysponuje Twoja wiatrówka. Przelicz FPSy na m/s, jardy na metry etc.

Włącz!

Baikal IZH 53M – rosyjskie krótkie cudo

utworzone przez | sie 3, 2017 | Recenzja

Baikal IZH 53M znany również, jako IŻ 53 – to na niego w końcu przyszedł czas i w końcu po odrobinie testów i strzelania mogę się zabrać za małą recenzję tego cudu rosyjskiej myśli technologicznej. Zaczynamy.

Baikal IZH 53M – techniczny bełkot

Wiatrówka wyprodukowana w Iżewskich Zakładach Mechanicznych w Rosji a więc otwierając paczkę możemy mieć pewność, że dostajemy kawał rosyjskiego żelastwa 🙂 – ale o tym później.

Baikal IZH 53M to wiatrówka krótka, sprężynowa i łamana. Posiada otwarte przyrządy celownicze w postaci stałej muszki z tworzywa oraz w pełni regulowanej w pionie i poziomie szczerbinki. Spust nie posiada żadnej regulacji, choć przyznać muszę, że jest wyraźnie dwustopniowy i bardzo lekki – co bardzo miło mnie zaskoczyło. Osada wykonana w całości z polimeru i oczywiście lufa jest gwintowana.

baikal izh 53m

Parametry techniczne wiatrówki to:

  • Kaliber: 4,5 mm (.177)
  • Prędkość początkowa: 120 m/s
  • Energia początkowa pocisku: poniżej 17J
  • Długość całkowita: 406 mm
  • Długość lufy: 229 mm
  • Lufa gwintowana
  • Wysokość: 175 mm
  • Waga: 1200 g

Tyle technicznego bełkotu a teraz przejdźmy do sedna.

Baikal IZH 53M prosto z pudełka

baikal izh 53m pudelko

Po kupieniu tegoż pistoletu dostajemy go w zwyczajnym tekturowym pudełku obrandowanym odpowiednio z opisem i naklejką na zewnątrz certyfikującą energię kinetyczną.

baikal izh 53m zabezpieczenie

W środku dość ubogo, bo pistolet nie jest w żaden sposób zabezpieczony poza tym, że owinięty jest w gruby szary papier pakowy. W pudełku znajduje się instrukcja obsługi, opis działania i budowy oraz certyfikat z fabryki z dokładną datą produkcji i podpisami osoby składającej wiatrówkę, akceptującej złożenie etc. – tak, więc full profesional jak mawiają starożytni słowianie.

baikal izh 53m w pudelku

No i sama wiatrówka – wymazana w oleju fabrycznym z zewnątrz w celach konserwacyjnych, więc pierwsze, co musiała zostać przetarta. Po tym zabiegu w naszych rękach ląduje dość pokaźnych rozmiarów i dość masywna – mimo polimerowej osady wiatrówka waga 1,2 kg i 40 cm długości to całkiem sporo.

baikal izh 53m branding

Z wyglądu wygląda dość solidnie, tworzywo nie trzeszczy jest dość grube, muszka bardzo masywna odlana z jednego kawałka tworzywa. Lufa nie ma żadnych luzów i mocno trzymana jest kostką na swoim miejscu. I tu ciekawostka – kostka lufy w tym modelu wykonana jest z tworzywa a nie z metalu. Kiedyś poprzednie wersje tego modelu produkowane były z kostką z metalu, ale tak samo jak w przypadku bardzo dobrej wiatrówki Baikal IZH 61 Rosjanie z biegiem lat coraz więcej elementów zamieniają z metalowych na tworzywo z pewnością ze względu na koszty produkcji. Mimo tego na pierwszy albo nawet i na drugi rzut oka jest to całkiem solidnie wystrugane i raczej nie grozi jakimś szybkim pęknięciem czy uszkodzeniem.

baikal izh 53m port ladowania

Port ładowania pogłębiony, co ułatwia ładowanie śrutu jednocześnie zapobiegając zniekształcaniu śrutu podczas zamykania systemu. To prawda to pogłębienie zrobione jest na szybko i finezji w tym brak, ale swoją rolę spełnia.

baikal izh 53m szczerbinka

Jak już wspomniałem muszka dość gruba i toporna a szczerbinka w pełni regulowana w pionie i poziomie – regulacja dość dziwnie wyglądająca, ale jest i działa 🙂

Wiatrówka nie posiada żadnej blokady spustu czy to automatycznej czy ręcznej tak, więc po załadowaniu śrutu i zamknięciu systemu – paluch jak najdalej spustu aż do chwili skierowania wiatrówki w stronę celu. Ważne jest to o tyle, że spust jest dość dobrze – a wręcz jak na tę cenę wiatrówki – idealnie ustawiony i lekki, przez co łatwo o jego naciśnięcie niechcący.

I tu kilka słów o spuście – jak już wspomniałem jest zaskakująco lekki i mimo braku regulacji – ustawiony bardzo dobrze, że w zasadzie nie trzeba z nim nic robić. Spust dwustopniowy z krótką pierwszą drogą, wyraźnym acz niewielkim oporem drugiego stopnia. Spust – w moim subiektywnym mniemaniu fabrycznie zdecydowanie lepiej działa od spustów w niektórych sporo droższych sprzętach.

baikal izh 53m anti bear trap

Od razu obalmy również mit, z którym zetknąłem się w kilku miejscach a mianowicie dotyczący zagrożenia płynącego z nieumyślnego naciśnięcia spustu w trakcie ładowania śrutu, co może spowodować zamknięcie systemu, uszkodzenie palców i samej wiatrówki. W tym modelu z pewnością nam to nie grozi, ponieważ wiatrówka posiada anti bear trap system – czyli system zapobiegający naciśnięciu spustu i uwolnieniu sprężyny, gdy wiatrówka jest złamana. To bardzo dobra wiadomość, bo bez tego – łatwo byłoby o wypadek.

Baikal IZH 53M w plenerze

Wiatrówkę postanowiłem sprawdzić i przetestować w wersji pudełkowej na początek – bo właśnie tak z pewnością większość z osób, które się na nią zdecydują będzie zaczynać z niej strzelanie. Na rozbiórkę, prezentację bebeszków i ewentualne poprawki przyjdzie czas i pewnie będzie o tym w kolejnych tekstach.

Na początek chrono i seria testowa. Tu fabryka deklaruje prędkość 120 m/s i w tej okolicy wiatrówka się trzyma. Średnia prędkość egzemplarza (seria 20 strzałów), którego mam w ręku to 118,3m/s przy odskokach rzędu 5 m/s – jak na sprzęt w tej cenie i tak prostą konstrukcję prosto z pudełka – to i energia jest zadowalająca i odskoki nie aż tak straszne. Po rozbiórce i poprawkach z pewnością można zniwelować jeszcze odskoki i podnieść EK wylotową myślę, że spokojnie wychodząc ponad 4J, ale o tym, kiedy indziej.

baikal izh 53m side

Naciąganie systemu nie za ciężkie jak na wiatrówkę krótką, jednak wymagające odrobiny siły. Samo oddawanie strzału – dzięki spustowi, o którym wspomniałem – bardzo przyjemne. Ale… ale jest to wiatrówka niewątpliwie kopiąca tak, więc po przesiadce z pistoletów PCA – potrzebujemy odrobiny czasu na jej wyczucie i wstrzelanie się. W opanowaniu kopniaka może pomóc delikatne dociążenie lufy, a może i całej wiatrówki, ale na tę chwilę opanowujemy ją tak jak mamy. Po opanowaniu strzela bardzo celnie jak na swoją cenę z otwartych przyrządów na 15 metrów bez żadnych problemów puszka a i na 20 całkiem niezła skuteczność. I tu uwaga dla nowych posiadaczy tej wiatrówki – naprawdę kontrolujcie, co dzieje się z wiatrówką podczas wystrzału, lufę podrzuca – szczególnie, gdy strzelamy z podpórki ze zbyt mocnym chwytem – co powoduje, że co jakiś czas przestrzelina ląduje nam sporo ponad punktem celowania – gdy to opanujemy wiatrówkę można uznać za naprawdę celną.

sklep baikal izh 53m

Zapraszam

Myślę, że gdyby zaopatrzyć ją jeszcze w jakiś kolimator albo małą lunetkę – celność na większe odległości byłaby zaskakująca. Tu jednak mamy problem, o którym nie wspomniałem – Baikal IZH 53M nie posiada szyny montażowej tak, więc musimy się ratować montażem takich akcesoriów na lufie – co w gruncie rzeczy nie jest jakoś strasznie trudne, ale o tym również może w przyszłości pogadamy.

Baikal IZH 53M podsumowanie

baikal izh 53m loop

To by było chyba na tyle, jeśli chodzi o moje testy – przyznam, że jestem miło zaskoczony solidnością wykonania i osiągami tej wiatrówki. Nie jest to oczywiście wiatrówka mająca szansę konkurowania z jakimiś matchowymi PCA, ale to też nie ta półka cenowa. Biorąc pod uwagę generowaną EK i kompaktowość – myślę, że jest to dobre strzeladło na początek, lub jako niedrogi towarzysz do naszego dobrego długiego karabinka pneumatycznego.

Plusy:

+ system anti bear trap

+ celność

+ prędkość wylotowa (energia kinetyczna)

+ solidność wykonania

+ regulowana szczerbinka, (co w wiatrówkach krótkich nie jest aż tak powszechne)

+ cena

+ waga

+ zaskakująco dobra praca spustu (dwustopniowy, lekki)

Minusy:

- brak szyny montażowej

- kopniak (ale do opanowania)

- niedbale wykonane pogłębienie portu ładowania (do łatwego naprawienia i większość wiatrówek w tym
segmencie i tak nie posiada takiego pogłębienia w ogóle)

- gruba muszka

To chyba tyle – czy warto kupić Baikal IZH 53M? Moje zdanie znacie, a każdy musi samodzielnie sobie na to pytanie odpowiedzieć i mam nadzieję, że to, co napisałem pomoże wam tę decyzję podjąć.

 

2 komentarze

  1. Piotr

    Posiadam i strzelam.
    Regulacja rzeczywiscie trochę dziwna ale działa.
    Trzeba co jakiś czas kontrolować śruby. Po iluś tam strzałach trzeba je dokręcić .
    Ogólne wrażenie bardzo pozytywne.

    Odpowiedz
  2. Adam

    Fajny tekst! zdecydowałem się! Dzięki za pomoc;D

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Share This