+48 576 749 825 [email protected]

Poradnik początkującego strzelca

Poznaj podstawy strzelectwa, zasady bezpieczeństwa i dowiedz się na co zwrócić uwagę szukając swojej pierwszej wiatrówki.

Kliknij i zobacz

Kalkulator energii wiatrówki

Sprawdź jak ą energią dysponuje Twoja wiatrówka. Przelicz FPSy na m/s, jardy na metry etc.

Włącz!

4,5mm czy 5,5mm – czyli jaki kaliber wybrać?

utworzone przez

O kalibrze w wiatrówce napisano już całkiem sporo, ale ciągle pojawiają się pytania o to, co wybrać. Czy 4,5mm czy może 5,5 mm czy może coś jeszcze większego. Dlatego też zapraszam do przeczytania kilku słów ode mnie na temat tego jaki kaliber śrutu wybrać.

O ile kalibrów mamy więcej niż tylko dwa, o których wspomniałem, bo mamy np. największe z dostępnych tzw. big bore buletts w kalibrze 7,62 mm czy nawet 12,7 mm, ale w realiach prawnych naszego kraju tak naprawdę powinniśmy brać pod uwagę tylko kaliber śrutu 4,5 i 5,5 mm lub jeszcze ewentualnie 6,35mm. Jako że mówiąc o wiatrówkach mówimy w naszym kraju o karabinkach o energii kinetycznej nieprzekraczającej 17J to zajmę się omówieniem i wyrażeniem swojej opinii tylko na temat dwóch najmniejszych kalibrów.  kaliber śrutu 4,5 i 5,5mm.

Przechodząc do sedna zacznę od końca i od razu Wam powiem jednoznacznie, jakie jest moje zdanie na ten temat – w moim mniemaniu w polskich realiach jakikolwiek sens ma używanie tylko i wyłącznie kalibru 4,5mm i nie rozumiem, z jakiego powodu ktokolwiek powinien używać większego kalibru. A dlaczego? Oto kilka głównych powodów:

1. Kupując wiatrówkę 5,5mm lub w większym kalibrze możemy być pewni, że będzie nam zdecydowanie trudniej ją sprzedać, gdy nam się znudzi. 2. Różnorodność śrutu – 5,5 mm, jako mniej popularny jest zdecydowanie mniej zróżnicowany, mamy mniej jego rodzajów, mniej producentów zajmuje się ich wytwarzaniem 3. Ze względu na większy rozmiar i większy ciężar śrutu trajektoria lotu jest zupełnie inna i opad śrutu dużo większy niż w przypadku 4,5mm 4. Strzelectwo sportowe to tylko 4,5 mm 5. Cena śrutu – śrut 4,5 jest zdecydowanie tańszy od śrutu 5,5 mm – tak naprawdę jest to bardzo często dwókrotność ceny.

Jako jedyny pewnego rodzaju plus śrutu w większym kalibrze jest fakt jego większej siły powalającej, jednak zakładając, że mówimy o wiatrówkach, czyli urządzeniach do 17J oraz że w naszym kraju polowanie czy chociażby pest control z wiatrówkami jest niezgodne z prawem to większa siła powalająca do puszek, tarcz czy spinnerów jest nam zupełnie nie potrzebna.

Oczywiście to tylko moja opinia i obserwacje – każdy z Wam ma prawo do wyrobienia sobie swojego zdania. Mam jednak nadzieję, że stojąc przed decyzja o zakupie nowej wiatrówki weźmiecie pod uwagę to, co napisałem powyżej i podejmiecie przemyślaną i świadomą decyzję nie inspirowaną słowami sprzedawcy w sklepie.

Zobacz również:

10 komentarzy

 1. Mariusz

  pkt. 3
  Różnice w trajektorii lotu nie wynikają z różnicy mas lub wymiarów ale głównym czynnikiem jest różnica prędkości początkowej. W przypadku śrutu 5,5 prędkość początkowa musi być zdecydowanie niższa, żeby nie wyjść poza limit 17 J. Wynika to ze wzoru na energię kinetyczną.

  Odpowiedz
  • WiatQ

   No tak jednak waga odggrywa tu podstawową rolę – aby pozostać w limicie wiatrówka strzelająca cięższym śrutem musi go wypluwać wolniej a co za tym idzie – szybciej będzie opadać.

   Odpowiedz
   • Hovelainen

    Kłania się rzut poziomy z fizyki. Zasięg zależy od prędkości początkowej. Wyprowadź sobie wzór. Pozdro

    Odpowiedz
 2. Walter

  Jest jedna istotna przewaga kalibru 5,5 nad 4,5 mm . To możliwość strzelania na dłuższy. (quasi snajperski dystans). Strzelanie z wiatrówki, kal 4,5 o limicie do 17 J. odległości od 50 m, to już powtarzalność jaką posiada przysłowie rzucanie kamieniami. Przy tej samej mocy i długości lufy wiatrówki (np. osobiście przetestowane obu kalibrów ten sam typ wiatrówki na Hamerli Air Magnum 850, która nawet nie dobija do owego dozwolonego limitu 17 J) . Znacznie lepsza skuteczność kalibru 5,5 mm na 60 m, niż 4,5 na 50 m (do której odległości 4,5 mm ledwo dolatuje i to pod warunkiem, że do celu minimalnej wielkości formatu A5. Tymczasem, 5,5 zalicza na dystansie 60 m 75 % powtarzalność w cel wielkości denka puszki piwa.
  Wynika to z większej z 2 krotnie większej siły inercji (bezwładności)
  dwukrotnie cięższego, śrutu (równocześnie tylko 1,5 x większa pow. czołowa) a tym samym mniejszej podatności ,na zawirowania i opory powietrza wyhamowywanego w locie śrutu .
  Np. Air Arms TX 200 5,5mm sięgający dozwolonego limitu, pozwala na powtarzane strzelanie do 80m. Moi koledzy lubiący strzelać, a stosujący 4,5 mm ,mogą sobie tylko na to popatrzeć. I więcej na takie strzelanie, na taki dystans L>60 m ,ze swoim wiatrówkowym sprzętem ogrodowym kal. 4,5mm się nie wybiorą. Ale jak kto woli i satysfakcjonuje go strzelanko ogrodowe lub tzw. sportowe (dla dzieci!) do 10 m, to rzeczywiście kaliber 4,5 mm w sam raz !
  Oczywiście też nie ma przeszkód by odpowiednio do sytuacji używać i jednego i drugiego.

  Odpowiedz
  • Paweł

   Nie wiem skąd masz takie informacje, ale powiem Ci że swoim hatsanem 125 4,5mm trafiam w cel oddalony o 80m (pewnie mógłbym dalej) przy bezwietrznej pogodzie.
   Pozdrawiam.

   Odpowiedz
  • WiatQ

   No myślę że tu kolega Walter „odrobinę” przesadziłeś. Jeśli mówisz że strzelanie z wiatrówki w kalibrze 4,5mm na te 40-50m to rzucanie kamieniami to chyba muszę to zapamiętać i powiedzieć to kolegom którzy jeżdżą na zawody HFT w których najdalsze cele ustawione są powyżej 40m, największy cel może mieć 44mm a najmniejszy 35mm a karabinki muszą mieścić się w limicie 16,3J a więc najczęściej pracują realnie gdzieś w okolicy 15,6-15,8J no i oczywiście regulaminowym kalibrem jest 4,5mm. Powiem szczerze że chciałbym potrafić powtarzalnie rzucać kamieniami do celu 34mm na odległość 41m tak jak robię to przy pomocy wiatrówki w limicie i kalibrze 4,5mm
   Idąc dalej – wszystko pięknie ze śrutem 5,5 jeśli mówimy o sile powalającej donosi on więcej EK do celu i do np. polowań na drobnicę w krajach w których jest to legalne – nadawać się będzie bardziej, ale w naszym kraju – po co mi większe donoszenie EK? Żeby butelka się bardziej „fajnie rozbiła”?
   I tu kwestia trzecia a więc opad. Zakładając że używamy wiatrówki na różnych odległościach a więc mamy zero w lunecie ustawione na stałe i celując na inne dystanse robimy poprawki na krzyżu – zgadza się? No więc tu niestety śrut 5,5mm nie wypada za dobrze bo zakładając że mamy:
   – dwie takie same wiatrówki z taką samą energią wyjściową jedynie różniące się kalibrem
   – na nich osadzone dwie takie same lunety o takich samych nastawach i na takich samych montażach
   – i mamy lunety ustawione tak (jak zazwyczaj się ustawia) że pierwsze zero wypada nam w okolicach 14-15 metra

   to śrut 4,5mm będzie na 50 metrze miał opad na poziomie około 8-9cm od środka tarczy za to śrut 5.5mm będzie miał już opad na tym dystansie już powyżej 20 cm a na 80 metrze o którym wspominasz śrut 5,5mm będzie miał już opad rzędu 90 cm. Oczywiście jest to kwestia tylko poprawek ale trzeba przyznać że opad 90 cm to już z deczka zaczyna przypominać strzelanie z działka artyleryjskiego a nie wiatrówki. No ale tak jak napisałeś – kto co lubi.

   Odpowiedz
   • Marcin

    A jak wygląda sprawa skutecznego zasięgu wiatrówek 17J 4.5 mm vs. 5.5 mm? Nie wchodzę tutaj w kwestie celności (upraszczając, to będzie zależało od naniesionej korekty). Kolejna sprawa, przymierzając się do FAC-a z regulacją energii, który kaliber lepiej wybrać do strzelania >50 m do celu wielkości pudełka od zapałek?

    Odpowiedz
    • WiatQ

     Co masz na myśli mówiąc – skuteczny zasięg? Jeśli chodzi o donoszenie energii to (upraszczając) dwie wiatrówki o takiej samej energii ustawione na 16,5J na wylocie i standardowych wagach śrutu (jako wzornik wagi użyte JSB Exact):
     – przy śrucie 4,5mm na 50 metrze pocisk donosi 8,J
     – przy śrucie ,5mm na 50 metrze pocisk donosi 11J
     Więc z energetycznego punktu widzenia 5,5mm donosi więcej energii, ale czy to miałeś na mysli mówiąc o skutecznym zasięgu? Nie jestem pewien. Na 200 metrach 4,5 donosi prawie 2J energii więc wystarczająco do tarczowania czy przebicia puszki po piwie więc teoretycznie 4,5 na 200 możesz strzelać i energia zostanie doniesiona wystarczająca aby cel został naruszony. Ba – nawet na 300 metrów donosi ponad 0,5J. Oczywiście pomijam kwestie opadu, zmienności wiatru na tym dystansie etc.

     Odpowiedz
 3. Jacek z Zagościńca

  Niektórzy komentujący chyba lubują się w „rozdzielaniu włosa na czworo”. A przecież Autor artykułu podał fundamentalne prawdy.
  Kwestię polowań w Polsce reguluje prawo łowieckie i nawet do szkodników (szczury itp.) nie wolno strzelać z wiatrówek sportowych. Jest to nieco paradoksalne, bo można je truć i łapać w pułapki. Ale tak jest i już. Pocisk 4.5 mm ma powierzchnię czołową niecałe 16 mm.kw, a kaliber 5.5 mm ma przekrój prawie 24 mm.kw – czyli aż o 50% więcej. Oczywistym jest, że zwiększa powierzchnia działa na większy pocisk jak hamujący spadochron. Energia początkowa śrutu zależy wprost proporcjonalnie od jego masy i prędkości wylotowej. Śrut 5.5 mm jest ok 2-krotnie cięższy od analogicznego śrutu 4.5 mm. Zetem przy tej samej energii początkowej pocisku ten większy ma znacznie mniejszą prędkość i jest silniej hamowany przez opór powietrza. Przy dopuszczalnej energii pocisku 17J celność, tak istotna w strzelectwie sportowym, zawsze będzie lepsza przy kalibrze 4.5 mm niż 5.5 mm ze względu na bardziej płaską trajektorię lotu i prędkość pocisku.
  Wywód może przydługi, ale wniosek krótki:
  w warunkach polskich nie ma sensu kupowanie wiatrówek kalibru innego niż 4.5 mm.
  Inne kalibry traktować należy jako hobbistyczną ciekawostkę dla… no właśnie: Dla kogo?

  Odpowiedz
 4. Tomek

  Wniosek jest po prostu prosty 5.5 mm 20 J i więcej a 4.5 mm do masy 0.67 g exact heavy ( świetnie mi się z niego strzela ) są głownie zaprojektowane pod te magiczne 16.2 J limit angielski bo u nich wiatrówkowanie było popularne znacznie wcześniej niżeli u nas a wracając do kalibrów np Weihrauch ma w swojej ofercie kaliber 5.0 mm który przy swojej masie śrut 0.75 g FTT osiąga przy 210 m/s 16.5 J

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest

Share This