4,5mm czy 5,5mm – czyli jaki kaliber wybrać?

utworzone przez

O kalibrze w wiatrówce napisano już całkiem sporo, ale ciągle pojawiają się pytania o to, co wybrać. Czy 4,5mm czy może 5,5 mm czy może coś jeszcze większego. Dlatego też zapraszam do przeczytania kilku słów ode mnie na temat tego jaki kaliber śrutu wybrać.

O ile kalibrów mamy więcej niż tylko dwa, o których wspomniałem, bo mamy np. największe z dostępnych tzw. big bore buletts w kalibrze 7,62 mm czy nawet 12,7 mm, ale w realiach prawnych naszego kraju tak naprawdę powinniśmy brać pod uwagę tylko kaliber śrutu 4,5 i 5,5 mm lub jeszcze ewentualnie 6,35mm.
Jako że mówiąc o wiatrówkach mówimy w naszym kraju o karabinkach o energii kinetycznej nieprzekraczającej 17J to zajmę się omówieniem i wyrażeniem swojej opinii tylko na temat dwóch najmniejszych kalibrów.  kaliber śrutu 4,5 i 5,5mm.

Przechodząc do sedna zacznę od końca i od razu Wam powiem jednoznacznie, jakie jest moje zdanie na ten temat – w moim mniemaniu w polskich realiach jakikolwiek sens ma używanie tylko i wyłącznie kalibru 4,5mm i nie rozumiem, z jakiego powodu ktokolwiek powinien używać większego kalibru. A dlaczego?
Oto kilka głównych powodów:

1. Kupując wiatrówkę 5,5mm lub w większym kalibrze możemy być pewni, że będzie nam zdecydowanie trudniej ją sprzedać, gdy nam się znudzi.
2. Różnorodność śrutu – 5,5 mm, jako mniej popularny jest zdecydowanie mniej zróżnicowany, mamy mniej jego rodzajów, mniej producentów zajmuje się ich wytwarzaniem
3. Ze względu na większy rozmiar i większy ciężar śrutu trajektoria lotu jest zupełnie inna i opad śrutu dużo większy niż w przypadku 4,5mm
4. Strzelectwo sportowe to tylko 4,5 mm
5. Cena śrutu – śrut 4,5 jest zdecydowanie tańszy od śrutu 5,5 mm – tak naprawdę jest to bardzo często dwókrotność ceny.

Jako jedyny pewnego rodzaju plus śrutu w większym kalibrze jest fakt jego większej siły powalającej, jednak zakładając, że mówimy o wiatrówkach, czyli urządzeniach do 17J oraz że w naszym kraju polowanie czy chociażby pest control z wiatrówkami jest niezgodne z prawem to większa siła powalająca do puszek, tarcz czy spinnerów jest nam zupełnie nie potrzebna.

Oczywiście to tylko moja opinia i obserwacje – każdy z Wam ma prawo do wyrobienia sobie swojego zdania. Mam jednak nadzieję, że stojąc przed decyzja o zakupie nowej wiatrówki weźmiecie pod uwagę to, co napisałem powyżej i podejmiecie przemyślaną i świadomą decyzję nie inspirowaną słowami sprzedawcy w sklepie.

Zobacz również:

2 komentarze

 1. Mariusz

  pkt. 3
  Różnice w trajektorii lotu nie wynikają z różnicy mas lub wymiarów ale głównym czynnikiem jest różnica prędkości początkowej. W przypadku śrutu 5,5 prędkość początkowa musi być zdecydowanie niższa, żeby nie wyjść poza limit 17 J. Wynika to ze wzoru na energię kinetyczną.

  Odpowiedz
 2. Walter

  Jest jedna istotna przewaga kalibru 5,5 nad 4,5 mm . To możliwość strzelania na dłuższy. (quasi snajperski dystans). Strzelanie z wiatrówki, kal 4,5 o limicie do 17 J. odległości od 50 m, to już powtarzalność jaką posiada przysłowie rzucanie kamieniami. Przy tej samej mocy i długości lufy wiatrówki (np. osobiście przetestowane obu kalibrów ten sam typ wiatrówki na Hamerli Air Magnum 850, która nawet nie dobija do owego dozwolonego limitu 17 J) . Znacznie lepsza skuteczność kalibru 5,5 mm na 60 m, niż 4,5 na 50 m (do której odległości 4,5 mm ledwo dolatuje i to pod warunkiem, że do celu minimalnej wielkości formatu A5. Tymczasem, 5,5 zalicza na dystansie 60 m 75 % powtarzalność w cel wielkości denka puszki piwa.
  Wynika to z większej z 2 krotnie większej siły inercji (bezwładności)
  dwukrotnie cięższego, śrutu (równocześnie tylko 1,5 x większa pow. czołowa) a tym samym mniejszej podatności ,na zawirowania i opory powietrza wyhamowywanego w locie śrutu .
  Np. Air Arms TX 200 5,5mm sięgający dozwolonego limitu, pozwala na powtarzane strzelanie do 80m. Moi koledzy lubiący strzelać, a stosujący 4,5 mm ,mogą sobie tylko na to popatrzeć. I więcej na takie strzelanie, na taki dystans L>60 m ,ze swoim wiatrówkowym sprzętem ogrodowym kal. 4,5mm się nie wybiorą. Ale jak kto woli i satysfakcjonuje go strzelanko ogrodowe lub tzw. sportowe (dla dzieci!) do 10 m, to rzeczywiście kaliber 4,5 mm w sam raz !
  Oczywiście też nie ma przeszkód by odpowiednio do sytuacji używać i jednego i drugiego.

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytanie? Potrzebujesz pomocy?

Przeczytaj również

Pin It on Pinterest

Share This