+48 576 749 825 info@zwiatremwlufie.pl

Poradnik początkującego strzelca

Poznaj podstawy strzelectwa, zasady bezpieczeństwa i dowiedz się na co zwrócić uwagę szukając swojej pierwszej wiatrówki.

Kliknij i zobacz

Kalkulator energii wiatrówki

Sprawdź jak ą energią dysponuje Twoja wiatrówka. Przelicz FPSy na m/s, jardy na metry etc.

Włącz!

Jaka wiatrówka do… – czyli co wybrać i za ile cz. 1

utworzone przez

Jako czynny użytkownik wielu grup i forów związanych z wiatrówkami i strzelectwem pneumatycznym oraz administrator jednej z takich grup w zasadzie codziennie widzę pytania pt. Jaka wiatrówka do 500 pln? Jaka wiatrówka za 1000 pln? itd.

Mimo iż takich tematów na forach i grupach jest wiele, mimo że odpowiedzi powtarzają się te same – to i tak pytania padają i tak najczęstszą odpowiedzią bardziej doświadczonych użytkowników jest: “Poczeka i dozbieraj do …” – niezależnie od tego, jakim budżetem dysponuje pytający. Cóż … przyszedł czas na moją subiektywną próbę odpowiedzi na te pytania i uporządkowania. Aby nie robić tasiemca podzielimy to na dwie części – wiatrówki długie, (o czym dziś) oraz wiatrówki krótkie (o tym wkrótce).

Aby jednak taką listę stworzyć i aby miała ona sens przyjmijmy kilka założeń:

 • Mówimy tylko o cenach sklepowych nowych egzemplarzy (ceny na maj 2017). Ceny używanych mogą się ogromnie różnić cenowo między sobą, dlatego też wrzucanie używek w zestawienie wprowadzi niepotrzebny chaos.
 • Mówimy o egzemplarzach “pudełkowych”, czyli bez przeglądu zerowego czy tuningu.
 • W porównaniu wskazane zostaną nie jedyne modele w danej półce cenowej, ale najlepsze i najpopularniejsze obecnie oraz takie, które posiadają dobre zaplecze części zamiennych czy informacji technicznych pozwalających na poprawki i tuning.
 • Granice półki cenowej ustalmy na +/-50 pln ze względu na różnice cen w różnych sklepach
 • Ceny dotyczyć będą modeli bez optyki/lunety. O lunetach powstanie osobny tekst.
 • Mówimy tylko o karabinkach 4,5mm (czasem ceny się różnią między kalibrami). A dlaczego akurat kaliber 4,5mm o tym więcej w artykule: 4,5mm czy 5,5mm, – czyli jaki kaliber wybrać?
 • Oczywiście mówimy tylko i wyłącznie o wiatrówkach w polskim limicie poniżej 17J.
 • Poniższe opisy nie zawierają oczywiście wszystkich danych technicznych karabinków – to każdy może sobie samodzielnie odnaleźć. Opisy mają na celu bardziej zaznaczenie przymiotów danego modelu i informacji pozwalających dobrać wiatrówkę idealną dla siebie.
 • Skoro już ustaliliśmy podstawy naszego zestawienia nie pozostaje nic jak rozpocząć.

Jaka wiatrówka do 200 pln?

Tu najkrócej można odpowiedzieć – żadna. Oczywiście za chwile pojawią się komentarze, że nie każdy ma 1000 czy 2000 na wiatrówkę i kupuje to, na co go stać. Oczywiście to prawda, ale realia są takie, że jednak, aby mówić o jakiejkolwiek celności, powtarzalności i względnej niezawodności niestety potrzebny jest odrobinę większy budżet.

Oczywiście na bazarze i aukcjach można znaleźć modele b2 i b3 zwane również tytanami, kandarami, liderami, germany designedami i innymi podobnymi klonami prostych konstrukcji wychodzących z chińskich fabryk w cenie miski ryżu. I oczywiście każdy zaczynał od czegoś i bardzo często były to właśnie modele oparte na konstrukcji b2/b3, ale każdy też bardzo szybko z nich rezygnował a nawet żałował zakupu. Dlatego też, jeśli mówimy o budżecie do 200 pln niestety nic nowego polecić nie można. W tym przedziale pozostaje tylko długotrwałe szukanie używanych karabinków z wyższej półki cenowej, o której za chwilę.

Jaka wiatrówka do 500 pln?

I dopiero tak naprawdę tu, w przedziale cenowym 300-500 pln można wskazać cokolwiek wartego uwagi i czego jakość można w jakikolwiek sposób gwarantować. Podkreślam, że poniższa lista przedstawia najpopularniejsze modele.

Crosman Copperhead

crosman copperhead jak wiatrówka

Od razu na początku wyjaśnijmy. Firma Crosman, choć jest firmą amerykańską to jej fabryki znajdują się w Chinach – dlatego też można spotkać się czasem z określeniem crosmana, jako chinki. Osobiście też nie jestem jakimś wielkim fanem tego dokładnie modelu, ale wiele osób ich używa i chwali. Crosman Copperhead to bardzo prosta konstrukcja, wiatrówka klasycznie łamana z manualnym (nie automatycznym bezpiecznikiem spustu), szyna 11mm z miejscem na kołek stopujący i otwartymi przyrządami celowniczymi. Wiatrówka wykonana jest dość solidnie a jej głównym plusem (moim subiektywnym zdaniem) – w porównaniu z modelem, o którym za chwilę jest to, że copperhead posiada drewniane łoże.

Hatsan 90

hatsan 90

I tu również krótki wstęp. Marka Hatsan jest marką turecką i jej fabryka zlokalizowana jest właśnie tam. Kilka razy ostatnio słyszałem opinie, że ktoś podrabia Hatsany w Chinach – zgodnie z moją wiedzą na dzień dzisiejszy nikt nie podrabia hatsanów i raczej nie zamierza.

Model Hatsan 90 to najtańszy z modeli klasycznie łamanych wiatrówek hatsan, który można polecić. Na plus tego modelu przemawia jego koszt (około 400pln), spust Quattro Trigger pozwalający na dowolną regulację. Wiatrówka w osadzie polimerowej, co część osób upatruje za plus a inni na minus – osobiście wolę osady drewniane, ale w tej cenie i z tak dobrym spustem – hatsan 90 nie ma sobie równych.

Hatsan 80

hatsan 80

Wiatrówka posiadająca w zasadzie identyczny system jak wymieniony powyżej model Hatsan 90. Główną różnicą jest osada i jej wygląd – wykonana z innego rodzaju polimeru.

Baikal IZH 61

Baikal IZH 61

Wiatrówka produkowana w rosyjskich zakładach Iżewskich. Dość specyficznie wyglądająca wiatrówka z bocznym naciągiem i magazynkiem na pięć śrutów. Wiatrówka nie należy do zbyt mocnych (4,5-6J) ale za to jest bardzo celna a dzięki bardzo lekko działającemu naciągowi idealna dla młodszych użytkowników, osób słabszych czy kobiet. Zapewnia świetną zabawę – nawet ludziom, którzy nie są przekonani do strzelania chociażby z wiatrówek łamanych.

Industry Brand QB 57

qb 57

Wiatrówka produkcji chińskiej, dość dziwnej konstrukcji, bo można ją rozłożyć na dwie części np., do transportu. Boczny naciąg działający dość lekko i bezpiecznik ładowania powodują, że ta chinka może okazać się ciekawym wyborem. Oczywiście w celu wyciągnięcia z tej wiatrówki maksimum możliwości – wymagana jest odrobina pracy przy jej ucywilizowaniu.

Industry Brand QB 78

industry brand qb 78 Wiatrówka również produkcji chińskiej, napędzana sprężonym CO2 zasilana dwoma kapsułami 12 gramowymi. Posiada czterotaktowy zamek – co szczególnie przypada do gustu wielu użytkownikom chcącym poczuć się jakby strzelali z broni palnej. Wiatrówka bardzo modna w naszym kraju i bardzo podatna na przeróbki. Bardzo często przerabiana na wiatrówkę PCP.

Crosman Vantage Nitro Piston

Crosman Vantage Nitro Piston Klasycznie łamana wiatrówka o prostej konstrukcji z manualnym bezpiecznikiem/blokada spustu. Wiatrówka posiada zamiast sprężyny klasycznej – sprężynę gazową (nitro piston) a w zasadzie tłok gazowy wypełniony sprężonym azotem. Wiatrówka sprzedawana w zestawie z lunetą Center Point.

Ruger Air Scout (Rancher)

Ruger Air Scout Rancher Wiatrówka występuje w dwóch wersjach osad polimerowej tańszej oraz drewnianej. Aby się nie powtarzać zapraszam do obszernej recenzji tego modelu który powstał niedawno:

Ruger Air Scout – subiektywna recenzja

Jaka wiatrówka do 1000 pln?

Hatsan 55

hatsan 55 Wiatrówka klasycznie łamana wspominanej już powyżej firmy. Sam system napędowy bardzo podobny do wiatrówek Hatsan wcześniej opisywanych a główną różnicą jest osada z drewna orzechowego. Dzięki zastosowaniu osady drewnianej jest ona lepiej wyważona od wiatrówek z osadą polimerową.

Hatsan 95

hatsan 90 Moim subiektywnym zdaniem najbardziej dopracowana wiatrówka firmy hatsan. Klasycznie łamana, spust Quattro Trigger, solidne wykonanie, osada z drewna orzechowego a także blokada spustu przy naciąganiu sprężyny oraz automatyczny bezpiecznik/blokada spustu. Mówiąc krótko jest to bardzo solidna i przyzwoita wiatrówka do bardzo celnego strzelania rekreacyjnego. Wiatrówka posiada podwójną szynę montażową 11 i 22 mm z otworami na kołki stopujące.

Weihrauch HW30S

Weihrauch to jedna z najbardziej znanych firm niemieckich. Wiatrówki tej produkcji uchodzą za jedne z lepszych na świecie i lepiej dopracowanych. Model HW30 to klasycznie łamana, dość lekka i niewielkich rozmiarów wiatrówka. Wiatrówka z drewna bukowego. Jej największym atutem są:

 • w pełni regulowany spust Record pozwalający na regulację jego działania idealnie pod potrzeby strzelca
 • bardzo dobre otwarte przyrządy celownicze, czyli szczerbinka z możliwością wyboru 4 rodzajów wcięć, a także muszka tunelowa z pięcioma wymiennymi insertami

Dzięki niewielkiej wadze i bardzo lekkim naciągu sprężyny wiatrówka doskonale sprawdza się, jako wiatrówka dla młodszych użytkowników czy kobiet. Ten model demonem prędkości i energii nie jest i nigdy nie będzie, ale za to jest bardzo celnie i precyzyjnie strzelający.

Weihrauch HW 50

weihrauch hw50 Model posiadający większość tych samych atutów, o których wspomniałem w przypadku HW30. Różnice to olchowa osada, odrobinę większa waga i system generujący większą energię pocisku (okolice 14J to idealne miejsce dla tego modelu). Wiatrówka równie celna a po odpowiednich poprawkach nawet bardzo celna – oczywiście wszystko uzależnione jest od umiejętności strzelca 😉

Jaka wiatrówka do 2000 pln?

Walther Terrus

walther-terrus Klasycznie łamana wiatrówka o energii w okolicach 14J-15J i w tej energii sprawuje się najlepiej. Wiatrówka stosunkowo mało popularna w naszym kraju, ale z jedyne, co mogę o niej powiedzieć to same pozytywy. Wiatrówka lekka, o bardzo lekkim naciągu a do tego bardzo celna. Istnieje możliwość dokręcenia do niej tłumika z gwintem ½ UNF. Gdyby mieściła się w budżecie do 1000 pln – byłaby idealna. Wiatrówka występuje w łożu polimerowym jak i drewnianym.

BSA Lightning

Wiatrówka celna, dobra, z regulowanym spustem, w kilku wersjach w tym wersje z systemem Gas Ram (Lightning SE. Lightning XL SE. przedrostek GRT świadczy o użyciu technologii Gas Ram i oczywiście każda z wersji występuje w wersji z osadą drewnianą i polimerową) . Posiada dwustopniowy regulowany spust, tłumik i osadę Monte Carlo. Wiem, wiem nie jest to idealna wiatrówka i można jej sporo zarzucić – z całą pewnością nie jest to lepsza wiatrówka od wiatrówek Hw, jednak całkiem przyzwicie można z niej mimo wszystko postrzelać rekreacyjne.

Weihrauch HW 90

Weihrauch HW 90 Bardzo dobra wiatrówka klasycznie łamana wyposażona w tzw. sprężynę gazową (system sprężyny gazowej Theobena), czokowana lufa, możliwość zmiany ciśnienia w sprężynie. Oczywiście wiatrówka wyposażona pełni regulowany spust Elite. Jeśli ktoś myśli o zamianie wiatrówki z klasyczną sprężyną to jedynym modelem, o którym myśleć powinien jest właśnie HW90.

Weihrauch HW 97 (K, Black Line, KT)

Najlepszy ze sprężynowych modeli wiatrówek firmy Weihrauch. Wiatrówka z dolnym naciągiem, lufa zakończona kompensatorem, w pełni regulowany spust Record. Model wymieniany jednym tchem wśród 3 innych (droższych) wiatrówek sprężynowych najlepszych na świecie.

AirMaster Puncher PCP

Bardzo popularna w swojej półce cenowej wiatrówka PCP. Wiatrówka występuje w różnych osadach (drewno i polimer), posiada manometr, możliwość regulacji prędkości początkowej, wymienny kartusz, wyposażony w 14 śrutowy magazynek. Wiatrówka rekreacyjna.

Walther LGV (różne wersje)

Walther LGV

Wiatrówka klasycznie łamana, możliwość przykręcenia tłumika, spust matchowy, dźwignia naciągu na prowadnicach z tworzywa. Przyznam, że osobiście jakimś ogromnym fanem tych modeli nie jestem, co nie zmienia jednak faktu, że są to celnie strzelające wiatrówki i dość popularne.

Walther LGU Master

Walther LGU Master

To jeden z nowszych modeli (2016 rok) wiatrówki z dolnym naciągiem mający zająć miejsce obok najlepszych wiatrówek sprężynowych takich jak HW97, AA TX200, ProSport. Osada z drewna bukowego, w pełni regulowany spust, automatyczny bezpiecznik, karabinek nie posiada otwartych przyrządów celowniczych. Ktoś określił kiedyś ten karabinek, jako efekt upojnej nocy zakrapianej dużą ilością alkoholu pomiędzy TX200 a HW97 – da się pokochać owoc tej miłości, ale czy ktoś chciał mieć to dziecko? 😉 Może nie byłbym aż tak brutalny, bo to bardzo dobry karabinek, jednak odrobinę brakuje mu do tak dobrych i sprawdzonych konstrukcji jak TX200. Podstawową różnicą – upraszczając – tego modelu w porównaniu z TXem i 97ką jest fakt że z tej konstrukcji 16J to w zasadzie max i wysilony system, w przypadku dwóch pozostałych przy 16J jest jeszcze zapas.

Wiatrówko powyżej 2000 pln

I tu wchodzimy na pułap, na którym jakość to jedno, ale najwyższą rolę odgrywają upodobania i indywidualne preferencje. Wśród wiatrówek sprężynowych w zasadzie zostało tylko dwa modele, ale w przypadku PCP zabawa dopiero się rozpoczyna (w szczerze powiedziawszy uważam, że myśląc o precyzji i niezawodności przy PCP dopiero suma 2000+ cokolwiek jest w stanie zagwarantować). Przejdźmy, więc do sedna.

Air Arms TX200 (MK3 i HC)

Air Arms TX200

Air Arms to znana na całym świecie brytyjska firma produkująca jedne z najlepszych wiatrówek na świecie. Model TX200 występuje obecnie w sprzedaży w dwóch wersjach – wersja MK3 (z dłuższą lufą) oraz wersja HC (Hunter Carbine) z krótszą – obie wersje występują w osadzie bukowej i orzechowej. Wiatrówka z dolnym naciągiem, posiadająca w pełni regulowany dwustopniowy spust (moim subiektywnym zdaniem zdecydowanie lepszy od ciągle chwalonego spustu Record obecnego w wiatrówkach Weihrauch), wiatrówka posiada dwa bezpieczniki – bezpiecznik tłoka zapobiegający jego uwolnieniu przed zamknięciem komory ładowania oraz bezpiecznik blokujący spust podczas napinania sprężyny. Wiatrówka wyposażona w mikro tłumik a także lufa pozwala na zamontowanie tradycyjnego tłumika. Moim subiektywnym zdaniem ten właśnie model wiatrówki (mówiąc precyzyjnie TX200 HC) to najlepsze wiatrówki sprężynowe na świecie. Wersja HC jest zdecydowanie składniejsza przy strzelaniu ze standardowych postaw strzeleckich. Posiadałem wersję HC oraz MK3 i o ile obydwie są w zasadzie identyczne to krótsza lufa wersji HC zdecydowanie podnosi jej składność – tu jednak każdy musi samodzielnie sobie zdanie wyrobić.

Air Arms Pro Sport

Air Arms Pro Sport

Wiatrówka tego samego producenta, co TX200, z dolnym naciągiem (dźwignia naciągu ukryta w dolnej części osady). Wiatrówka nazywana najlepszą na świecie – moje zdanie już znacie … dla mnie jednak TX200HC to top topów – ale z całą pewnością jest to najładniejsza wiatrówka sprężynowa na świecie. Poziom dopracowania drewna oraz jakość oksydy jest na naprawdę wysokim poziomie. Regulowany spust CD – lepiej być nie może.

Jak już wspomniałem – tu robi się bardzo wysoko cenowo i tu już mówimy o wiatrówkach PCP – prym w cenach 3500 i powyżej wiodą firmy Air Arms i BSA i Weihrauch. Co kto wybierze – to już kwestia bardzo indywidualna.

Kończąc tę wyliczankę dodam tylko że wymienione powyżej zostało tylko kilka modeli firmy Weihrauch, ale fakty są takie że w zasadzie z każdy model wiatrówki Weihrauch to coś co warto wymienić i na co warto zwrócić uwagę w danej półce cenowej. I tak poczynając od wymienionego HW30 wraz ze wzrostem posiadanego budżetu można dojść aż do szczytu wśród sprężyn … gdzie HW ustępuje – moim subiektywnym zdaniem – przed moim faworytem Air Arms TX200HC.

Podsumowując:

Jak widać w zasadzie każdy posiadając w zasadzie każdy budżet znajdzie coś dla siebie. Mam nadzieję, że ta lista pomoże Wam wybrać najlepszą wiatrówkę w budżecie, który posiadacie. Oczywiście – jak wiadomo każda wiatrówka – nawet najlepsza wymaga po pierwsze przeglądu, aby można było z niej przyjemnie i bezpiecznie strzelać (bezpiecznie dla żywotności wiatrówki i dla siebie) a jeśli chcemy z danego modelu wyciągnąć maksimum możliwości należy pomyśleć o tuningu, ale to już zupełnie inna historia.

Oczywiście, jeśli ktoś chciałby zaproponować jakiś model w danej półce cenowej a o którym zapomniałem – proszę w komentarzu o wskazanie go i informację, dlaczego powinien na tę listę trafić. Mam też – jak już wspominałem – nadzieję, że ta lista posłuży pomocą każdemu, kto chciałby coś wybrać, ale też każdemu, kto jest już zmęczony ciągłym odpowiadaniem na pytania – co wybrać w danej cenie.

Jak wspominałem – kolejna będzie lista wiatrówek krótkich oraz szkieł.

6 komentarzy

 1. Kuba

  Warto dodać, że z wiatrówek TX200HC, HW97 i Walther LGU strzela większość zawodników HFT2. Pro Sport (moim zdaniem lepszy od tx200hc) jest mniej popularny w dużej mierze z powodu dźwigni naciągu, przez co zamontowanie palmrestu staje się problematyczne.

  LGV to mechanicznie to samo, co LGU (a raczej odwrotnie – to LGU jest wersją LGV z dolnym naciągiem) – bezsprzecznie najlepszy „łamaniec” na rynku. W klasie powyżej 2000 PLN można też kupić stare matchówki olimpijskie – przede wszystkim Anschutz 2001/2002, Feinwerkbau 600 i Walther LGM-1/LGM-2 (walthery to opcja do przeróbki na diabelsko celne pcp). Zaznaczę, że działające w systemie PCA karabinki matchowe przeznaczone są do strzelania na 10m – dalej też można – balistyka będzie taka, jak w karabinkach 5,5mm, czyli 4 doty opadu na 50m i brak zmniejszonej podatności na wiatr (wynikającej z użycia cięższego śrutu 5,5mm, bo matchówki strzelają klasycznym 4,5mm).

  Odpowiedz
  • WiatQ

   Nie pozostaje mi nic poza tym aby się zgodzić z tą jednak różnicą że:
   a) nie pisałem o starych matchówkach (do tego wysmaża się nowy tekst tylko „czasubrak” to uniemożliwia) ponieważ jak zaznaczyłem w tekście ta lista odnosi się do karabinków obecnie dostępnych na rynku nowych a nie używek.
   b) LGV to jedna z najlepszych łamańców top prawda i to prawda że LGU jest swoistą modyfikacją LGV ale z dolnym naciągiem, ale jednak LGU ustępuje miejsca TXowi HW 97 czy prosiakowi – moim przynajmniej zdaniem. Choć oczywiście nie oznacza to że jest to zła wiatrówka.
   c) ProSport z całą pewnością jest najładniejszą sprężyną obecnie na rynku – to nie ulega wątpliwości, ale kwestia dźwigni która z jednej strony utrudnia mocowanie palmrestu, druga sprawa to sama dźwignia wygląda jak proteza zrobiona na szybko z ceownika, trzecia to łapanie luzów na dźwigni czym można sobie osadę zniszczyć podczas zamykania. A technicznie to w zasadzie TX200. Jednak jeśli żadna z tych rzeczy komuś nie przeszkadza – to bardzo zacne strzeladło.

   Odpowiedz
  • Avo

   Co w wiatrówkami Gamo z magazynkiem na 10 śrutów? Np. Fast Shot czy Roadster.
   Takie rozwiązanie wygląda bardzo wygodnie, jak jednak prezentują się same wiatrówki?

   Odpowiedz
 2. Łukasz

  Do 1000 zł umieściłbym jeszcze CZ Slavie – swego czasu dostępne już po przeglądzie „0” w cenie niewiele większej niż sklepowa…

  Odpowiedz
  • WiatQ

   Artykuł wyraźnie odnosi się do obecnie (tzn. w chwili tworzenia powyższej listy) sprzedawanych w sklepach jako nowe, a Slavia nie jest już produkowana i w tamtym czasie produkowana nie była już dlatego się na tej liście nie znalazła. Obecnie konstrukcje Slavii sprzedawane są od pewnego czasu pod nazwą Perun, ale osobiście uważam że ich cena nie jest adekwatna do rynkowych cen konkurencji.

   Odpowiedz
 3. Daniel

  WITAM.
  Wiatrówka – Norica Dead Eye GRS Camo 4,5mm coś możecie na jej temat powiedzieć.
  Ogólnie recenzje ma ok ale wolał bym coś sie dowiedzieć od zaprawionych w strzelani osób.

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Share This