+48 576 749 825 [email protected]

Poradnik początkującego strzelca

Poznaj podstawy strzelectwa, zasady bezpieczeństwa i dowiedz się na co zwrócić uwagę szukając swojej pierwszej wiatrówki.

Kliknij i zobacz

Kalkulator energii wiatrówki

Sprawdź jak ą energią dysponuje Twoja wiatrówka. Przelicz FPSy na m/s, jardy na metry etc.

Włącz!

Gamo PR-45 czyli kompaktowa hiszpańska precyzja

utworzone przez | sie 19, 2017 | Recenzja

Dziś kolejny opis i krótkie kilka słów mojej subiektywnej oceny odnośnie wśród amatorów nieznanego, a nawet niedocenianego pistoletu – wiatrówki krótkiej hiszpańskiej firmy model Gamo PR-45. Jest to jedna z trzech wiatrówek PCA wymienianych, jako wiatrówki entry level do naprawdę celnego tarczowego strzelania – i dlatego warto o nim wiedzieć kilka słów.

Ale od zacznijmy od początku. Wiatrówka, o której dziś mówię to hiszpańskiej produkcji wiatrówka krótka Gamo PR-45 i choć nie przepadam za większością wynalazków i rozwiązań technicznych tej firmy to ten model oraz odrobinę większego, (choć technicznie bardzo podobnego) brata, czyli Gamo Compact cóż tu dużo mówić – bardzo lubię, ale o tym później.

Gamo PR-45 to wiatrówka PCA, czyli Pre Charged (compressed) Air a po naszemu “pompka”. Czym jest PCA, jakie są plusy i minusy tego napędu oraz jak wypada w kontrze do innych napędów już pisałem i powtarzać nie chciałbym się, więc zapraszam do zapoznania się z tekstem tego dotyczącym.

Wiatrówka idealna ale z jakim napędem?

Zanim przejdę do konkretów dodam tylko, że głównym bohaterem na zdjęciach jest mój osobisty Gamo PR-45 obecnie z kolimatorem Hawke na plecach. Oczywiście kupując nowe gamo – kolimatora nie otrzymujemy. Gamo ze zdjęć pewnie wcześniej czy później trafi na sprzedaż do działu Sklep tego bloga, więc zainteresowani nim – proszę obserwować 🙂

Gamo PR-45 technicznie

Tu kilka suchych faktów, które trzeba znać, aby wiedzieć, czego się spodziewać po tej wiatrówce.

  • Kaliber: 4,5 mm (.177)
  • Waga: 0,88 kg
  • Długość całkowita: 27,5 cm
  • Długość lufy: 20 cm
  • Prędkość początkowa: 115 m/s

Jak widzicie nie jest to demon prędkości początkowej i plasuje się w standardzie większości wiatrówek krótkich tak PCA jak i CO2 a nawet sprężyn, (choć wśród nich mamy kilku mocarzy, ale o tym, kiedy indziej). Lufa jest oczywiście gwintowana a wiatrówka pomimo wrażenia lekkości swoją wagę ma i całkiem solidnie leży w dłoni.

Wiatrówka sprzedawana jest w kuferku w solidnym kuferku z tworzywa wypełnionym gąbką typu rekinie zęby tak, więc dostajemy bardzo ładny zestaw i nie musimy zastanawiać się nad żadnym pokrowcem czy etui po jego zakupie.

Gamo PR-45, z czym do ludzi

Należałoby zacząć od tego, do kogo ta wiatrówka jest skierowana. Ano do tych, którzy chcą naprawdę celnie postrzelać. Gamo PR-45 wymieniane jest jednym tchem obok jakoś tak bardziej znanego niemieckiego Weihrauch HW40 oraz odrobinę droższego Gamo Compact, jako jedne z najcelniejszych wiatrówek krótkich w tym segmencie cenowym. Pomijam oczywiście napęd, co2, za którym nie przepadam w precyzyjnym strzelaniu oraz PCP, które są cenowo o kilka półek wyżej. Ale już wracam do Gamo PR-45.

Jak wspomniałem jest to wiatrówka bardzo celna z jednej strony ze względu na swoją solidną budowę i jakość wykonania, a z drugiej strony ze względu na to, że napęd PCA nie generuje żadnego  (tzn. tak małego, że nie wyczuwalnego) odrzutu, przez co celowanie i powtarzalne trafianie jest dużo łatwiejsze. Więc z pewnością nie jest to wiatrówka dla osób szukających repliki broni palnej, nie jest to wiatrówka dla osób szukających systemu blow back i kopniaka a raczej dla tych, którzy chcą celnie postrzelać tarczowo oraz – moim zdaniem – jest to idealna wiatrówka dla osób już posiadających długą precyzyjną dobrą wiatrówkę, jako coś, co można zabrać ze sobą zawsze tam gdzie wyciągnięcie długiej wiatrówki mogłoby być utrudnione. Taka niewielka walizeczka, którą można wszędzie zabrać pozwoli nam ćwiczyć nasze umiejętności strzeleckie w prawie każdej wolnej chwili.

Obsługa Gamo PR-45

Wiatrowka wyposażona jest w stałą muszkę i regulowaną szczerbinkę – mamy możliwość regulacji w pionie, poziomie, a także możliwość zmiany wielkości otworu szczerbinki, co szczególnie w krótkich wiatrówkach jest raczej niespotykane.

Gamo PR-45 naciag

Aby załadować śrut i napompować wiatrówkę przyciskamy szarą blokadę znajdującą się w tylnej części pistoletu – tuż pod szczerbinką.

 

Po zwolnieniu zaczepu chwytamy dźwignię odciągamy ją maksymalnie do przodu.

gamo pr-45 ładowanie śrutu

Po odciągnięciu umieszczamy śrut w lufie.

Gamo PR-45

Następnie trzymając jedną ręką za rękojeść pistoletu zamykamy cały system jednocześnie pompując powietrze. Gamo PR-45 to wiatrówka PCA wymagająca pojedynczego napompowania – część wiatrówek PCA wymaga wielokrotnego pompowania przed każdym strzałem.

gamo pr-45 bezpiecznilk

Po tym pozostaje nam tylko skierować lufę w stronę naszego celu, wyłączyć manualny bezpiecznik znajdujący się przy spuście i oddać strzał.

Fajnie, co? Zero odrzutu, śrut leci dokładnie tam gdzie chcemy a spust działa naprawdę przyzwoicie.

Wady i zalety Gamo PR-45

I tu oczywiście wszystko jest sprawą mocno subiektywną, ale postaram się zachować na tyle obiektywizmu na ile to możliwe:

  • celność – tego nie można przecenić. Wiatrówka jest naprawdę celna, a brak odrzutu powoduje, że nawet mocno początkujący strzelec zdoła z niej trafić w wyznaczony cel. Oczywiście wszystko w ramach realnego zasięgu tego pistoletu, czyli max 20m – a moim subiektywnym zdaniem to bardziej 15m z otwartych przyrządów celowniczych
  • brak odrzutu – oczywiście poprawia to celność, ale co najważniejsze pozwala zainstalować na swoich plecach  delikatniejszych kolimatorów czy lunet bez obawy o ich zniszczenie podczas strzelania
  • nisko kosztowość – wystarczy wiatrówka i śrut i gotowe, nie musimy inwestować w kapsuły, CO2 jak w większości innych wiatrówek krótkich czy w pompkę lub butlę jak przy sporo droższych wiatrówkach PCP.
  • dość dobre wyważenie – choć tu niektórzy dociążają rękojeść, a niektórzy przód lufy. Całe szczęście konstrukcja wiatrówki pozwala na jedno i drugie dość swobodnie (w rękojeści jest mało miejsca, ale dla chcącego nic trudnego:)
  • wiatrówka w zasadzie bezobsługowa i niewymagająca przeróbek, poprawek i częstych przeglądów
  • spust – mimo że nie posiada regulacji to po drobnych poprawkach jest bardzo przyjemny i przewidywalny. I wiem, że może narażę się kilku osobom, ale uważam, że ten spust jest lepszy od spustu regulowanego w HW45, ale to moja subiektywna opinia
  • kufer w zestawie z wiatrówką

A teraz przejdźmy do minusów wymienianych najczęściej przez osoby, które nigdy tego pistoletu w ręku nie miały

  • męczące pompowanie – jak już wspomniałem wiatrówki PCA dzielą się na takie, które wymagają kilku pompnięć (np. bardzo dobry Crosman 1377), oraz takie, które wymagają tylko pojedynczego pompnięcia, do których należy Gamo PR-45 a więc gamo  PR-45 wymaga dokładnie tyle samo pracy i wysiłku, co każda inna wiatrówka sprężynowa
  • niewygodnie i ciężkie naciąganie/pompowanie – to opinia raczej tych osób, które Gamo PR-45 w ręku nie miały
  • niewygodne wkładanie śrutu – to prawda, sprawia to szczególną trudność osobom dopiero zaczynającym zabawę z tą wiatrówką i szczególnie, gdy używamy twardego śrutu, który nie poddaje się tak łatwo podczas umieszczania go w lufie

I to by było chyba na tyle.

Podsumowanie z Gamo PR-45

Ja już w zasadzie powiedziałem wszystko, co mogłem powiedzieć w tym temacie. Uważam tę wiatrówkę za bardzo dobrą w swoim segmencie cenowym i z całą pewnością przeskakującą celnością i jakością większość wiatrówek krótkich napędzanych CO2. Jeśli ktokolwiek z Was będzie miał jakieś pytania związane z tą wiatrówką – wiecie gdzie mnie znaleźć. Mam nadzieję, że udało mi się przybliżyć – tę wartą zapamiętania i wzięcia pod uwagę wiatrówkę wszystkim tym, którzy jeszcze o niej nie słyszeli.

Strona producenta: Gamo International

 

4 komentarze

  1. Daniel

    Jak poprawic spust w Gamo PR-45?

    Odpowiedz
    • Wyrocznia

      Polerka półek zaczepu spustu, wymiana (poluzowanie) sprężyny naciągającej (dolnej), smarowanie.

      Odpowiedz
  2. Julo102

    Gano Compact jest zbudowany podobnie , jedynie uchwyt jest z drewna orzechowego ( pachnący i z możliwością dopasowania / też obróbki pilnikiem ) , posiada regulowaną podpórkę pod dłoń . Dodatkowa gumka pod kciukiem / własny zakres / , może poprawić celność w pionie . Pistolet jest bardzo celny , potrafi z 5-6 m trafić w cel wielkości dużej muchy ( czeski śrut Exact 4,50 jest doskonałym wyborem ) Może służyć do treningu , a nawet na zawody młodzików” . Jest nieco delikatniejszy od HW45 ale wydaje się być bardziej precyzyjny /?/ INNY Podobny wzorniczo do PR45 jest pistolet PR15 / na same kulki 4,5 mm / nieco krótszy z mniej precyzyjnym ustawieniem szczerbinki . Pistolet bardzo zgrabny , pompowany powietrzem z magazynkiem na 15 kulek , jest doskonałym przyrządem rekreacyjnym !!! bez konieczności kupowania naboi co2 . Należy tu pamiętać o dobrej jakości kulek np Gamo i mieć świadomość że będzie nieco mniej celny od Compact czy PR45 , za to gwarantuje wspaniałą zabawę i rekreację / pamiętając o bezpieczeństwie / .

    Odpowiedz
  3. Kolimator

    A jak zamontować kolimator ?
    Chyba Gamo nie ma szyny picantiny

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Share This