Poradnik początkującego strzelca
Poznaj podstawy strzelectwa, zasady bezpieczeństwa i dowiedz się na co zwrócić uwagę szukając swojej pierwszej wiatrówki.
Kliknij i zobacz
Kalkulator energii wiatrówki
Sprawdź jak ą energią dysponuje Twoja wiatrówka. Przelicz FPSy na m/s, jardy na metry etc.
Włącz!
Bajkał IZH-61 – czyli jak nauczyć się cyrylicy w 30 dni
„Пневматическая винтовка Байкал ИЖ-61 (МР-61, IZH-61, IŻ-61)
Dlaczego w tytule jest cyrylica? Otóż, dlatego żeby ją sobie skopiować i wkleić w google, bo artykułów po polsku nie ma… a i po angielsku czy niemiecku niewiele można znaleźć. Wierzcie mi.. nauczycie się szybciutko czytać płynnie po rosyjsku… Króciutko tytułem wstępu: JESTEM CAŁKOWITYM AMATOREM, JEŚLI CHODZI O STRZELANIE SPORTOWE ! Więc jeżeli chciałbyś zasięgnąć profesjonalnej wiedzy – opuść ten artykuł i czym prędzej ucz się cyrylicy: http://topguns.ru/?c=11300
Dlaczego ten wpis?
- Dlatego – że wszystkie chyba karabinki oprócz właśnie tego – są opisane wyczerpująco na każdym możliwym blogu i forum. Oraz dlatego żebym mógł podlinkować artykuł w razie pytań o karabinek w cenie do 500zł. IZH-61 (IŻ 61) jawi się chyba, jako mroczna konstrukcja ze wschodu, której się wszyscy boją jak czarnej wołgi.
- Bo mam wolne popołudnie i często pada pytanie, na które trzeba odpowiadać wielokrotnie.. wrzucać zdjęcia, pisać całego arta za każdym razem od nowa – teraz wystarczy kliknąć link i wszystko jak na tacy.
Zaczniemy od zasad bezpieczeństwa, bo to będę wałkował do znudzenia każdemu:
B.L.O.S.
B jak broń – każdą broń, oraz wiatrówkę ZAWSZE traktujemy jak załadowaną – zanim podejmiemy jakiekolwiek czynności z bronią lub wiatrówką należy się upewnić, że jest rozładowana i zabezpieczona, – jeżeli sami nie upewniliśmy się, że jest rozładowana i zabezpieczona należy to zrobić w pierwszej kolejności (a nie, że : „Kolega mówił, że rozładowana”)
L jak lufa – Lufę zawsze kierujemy w bezpiecznym kierunku, KONIEC. Nie ma wygłupów typu a ja w ciebie „szczelę”. Nie wolno absolutnie kierować lufy z żadnym innym kierunku niż kulochwyt i cel. Absolutnie i kategorycznie nie wolno w kierunku: ludzi i zwierząt! O jak otoczenie – Zanim oddamy strzał upewniamy się, że nikogo między nami a celem ANI ZA CELEM ANI W OKOLICACH CELU NIE MA! Między strzelcem a celem (oraz za celem)nie ma być NIKOGO ANI NICZEGO ! S jak spust – Palec na spuście kładziemy TYLKO I WYŁĄCZNIE w momencie namierzenia celu, złożenia się do strzału i tylko w momencie oddawania strzału. Poza tym palec ma być jak najdalej od spustu (na szkielecie wzdłuż osi karabinka/pistoletu lub na kabłąku) No to tyle… w kwestii bezpieczeństwa.
Suche fakty o IZH-61 (IŻ 61):
Karabinek wyprodukowano w zakładach zbrojeniowych w Iżewsku. ·Za Wikipedią:
IZH-61 czyli Rosjanin z krwi i kości.
Jeżeli ktokolwiek miał do czynienia z jakimkolwiek „radzieckim” produktem to wie, że charakteryzują się one cechą „gniotsja nie łamiotsja” a sam karabinek można porównać do systemu AK (AKM, AKMS, czyli popularnego kałacha).
Dlaczego ?
Bo jest prosty w obsłudze, niezawodny i idiotoodporny… oraz każda małpa bez parkinsona o ilorazie inteligencji paprotki w doniczce jest w stanie go obsługiwać, konserwować i serwisować- przynajmniej takie były założenia producenta. Ile w tym prawdy?·Zaraz zobaczymy.
Dane techniczne (ze strony producenta http://www.imzcorp.com/en/company/57.html)
- Kaliber – 4.5mm
- Skupienie na dystansie 25 metrów – 20mm
- Prędkość wylotowa – ok 130m/s
- Energia kinetyczna – (ok 7.5J)
- Długość lufy – 450mm
- Długość całkowita (ze złożoną kolbą) – 775mm (z rozłożoną maks. 870mm)
- Waga – 2100g
- Magazynek: 5 śrutów (2 szt. w zestawie)
- Typ naciągu: Boczny
A teraz więcej techniki: Karabinek jest zbudowany z trzech głównych elementów:
- Systemu
- Łoża
- Kolby.
Przynajmniej tak najłatwiej można zobrazować to, co się widzi po rozebraniu
Troszeczkę o każdym z nich:
System:
Nie jest to artykuł o super danych technicznych typu pojemność komory sprężania i konkretne wymiary techniczne, więc będzie króciutko. System to jedno z najbardziej innowacyjnych i niezawodnych rozwiązań, jakie można spotkać w karabinkach pneumatycznych – to taki miks karabinka sprężynowego, PCP, i chyba sami Rosjanie nie wiedzą, czego jeszcze. Po prostu DRUGIEGO TAKIEGO NIE MA! Po pierwsze – lufa: długość 450mm, gwintowana, stalowa, kuta na zimno, czokowana. (mi się podoba, bo lekko fioletowa oksyda i piękna gwintowana faktura od kucia fajnie się prezentują). To praktycznie jedyny element w tym karabinku, którego poprawek nie zalecają nawet bracia rosjanie – udała im się jak diabli, (chociaż Guru Waldemar twierdzi, że spokojnie można ją skrócić – nie wiem nie próbowałem, – ale niewykluczone, że spróbuję)
W niektórych egzemplarzach udało im się nawet zrobić niezłą koronę.
Powoduje to, że karabinek pomimo bardzo małej energii i prędkości wylotowej jest bardzo celny na krótkich (tarczowych) dystansach (10-15-30 metrów)
System składa się z tradycyjnej sprężyny, która napędza tłok w cylindrze, z którego wypychane powietrze popycha śrut… tyle w dużym skrócie i tyle, jeśli chodzi po podobieństwo do zwykłej wiatrówki (łamanej bądź z dolnym czy bocznym naciągiem)
Co wyróżnia karabinek?·Tłok i cylinder nie są ułożone w jednej linii z osią lufy, jest pod kątem względem osi lufy.
Co to daje? Karabinek nie kopie bezpośrednio do przodu i do tyłu tak jak w klasycznych wiatrówkach tylko w pierwszym cyklu karabinek jest „dociskany do ramienia i w dół” a po „uderzeniu” tłoka w dno cylindra ruch pod kątem do góry ma niwelować podrzut lufy po strzale…
Jakie są zalety takiego rozwiązania?·Karabinek NIE KOPIE! Praktycznie wcale nie czuć cyklu strzału nie ma efektu podrzutu ani odrzutu. Po prostu – pyk i już – prawie jak w PCP.
Magazynek:
5 strzałowy, samo indeksujący przy każdym przeładowaniu, drogi i trudny do znalezienia w przypadku zgubienia. I to jest coś, co wyróżnia IZH-61 spośród innych tego typu. Magazynek jest liniowy, który po każdym strzale przesuwa się „o jedno pole” i pozwala na oddanie 5 strzałów bez konieczności każdorazowego ładowania śrutu do portu ładowania. Żeby zobrazować jak to działa przydałby się filmik… (może kiedyś nagram)
Zalety:
– Brak konieczności ładowania śrutu po każdym strzale ręcznie
– wysoka szybkostrzelność – BEZPIECZEŃSTWO!·Otóż system jest tak skonstruowany, (idiotoodporność, o której mówiłem na początku) że tym karabinkiem można sobie zrobić krzywdę tylko w trzech przypadkach (uprzedzam, że to nie miało zabrzmieć jak wyzwanie): – strzelić w siebie – wsadzić sobie lufę w oko – upuścić sobie na mały palec u stopy
Nie ma absolutnie żadnej możliwości żeby karabinek wystrzelił samoczynnie. Nie ma absolutnie żadnej możliwości wsadzenia jakiejkolwiek części ciała w miejsce gdzie groziłoby jakiekolwiek niebezpieczeństwo podczas ładowania. Nie ma absolutnie żadnej możliwości oddania strzału z karabinka bez magazynka (no dobra jest, ale wymaga to dostępu do pęsety i zdolności ginekologicznych).
Karabinek jest BARDZO BARDZO BARDZO BEZPIECZNY! Dlatego z powodzeniem mogą korzystać z niego nawet dzieci! (moja 8 letnia córka świetnie daje sobie radę) a nawet ja usilnie próbując zrobić coś nie tak jak każe instrukcja nie byłem w stanie zrobić sobie krzywdy (np. pociągnąć za spust w trakcie naciągnia karabinka – nie da się ze względu na bezpiecznik).
Rada ode mnie:
Pomalować magazynek lakierem do paznokci na kilka jaskrawych kolorów… łatwiej będzie znaleźć, jeśli wypadnie… a potrafi wyskoczyć na kilka metrów! (jeżeli go nieumiejętnie wyjmiemy).
Tak tak! IZH-61 ma bezpiecznik! Po prawej stronie nad dźwignią!··I tu przechodzimy do następnego elementu systemu czyli dźwignia ładowania.
tutaj już po poprawkach (nie zgrzyta, nie skrzeczy, nie piszczy, nie grzechocze). Jedna ręka, samymi palcami, a karabinek trzymany w drugiej ręce luźno swobodnie w powietrzu).
Oczywiście jak widać na filmiku – po każdym naciągnięciu i odprowadzeniu dźwigni na swoje miejsce magazynek przesuwa się o jedno pole za pośrednictwem dosyłacza. Rozwiązanie przeszczepione z karabinków PCP, które sprawa, że śrut jest wprowadzany do portu ładowania. Dosyłacz jednocześnie pełni formę „uszczelniacza” i zamyka port ładowania. Oczywiście można go poprawić, – ale o tym później – w dziale poprawki. (pozwala zwiększyć prędkość wylotową o ok 10-15% za cenę około 1.5zł 🙂
Całość jest obudowana plastikowym łożem/osadą i waży… 2100g… Dokładnie – wystarczy do ręki wziąć 2L butelkę napoju gazowanego… i już mamy wagę całego karabinka… Każdy, absolutnie każdy może sobie z nim poradzić.
Niska waga, praktycznie nieistniejący odrzut, łatwe napinanie sprężyny…
I chwyt pistoletowy. To jest to, co spędza sen z powiek ludzikom o małych łapkach i krótkich paluszkach. Pomimo że sam mam 190cm wzrostu i ważę ponad 100kg… typowy chwyt „jak od strzelby” w wiatrówkach powodował u mnie niechęć. Brak możliwości dobrego chwytu, brak możliwości prostolinijnego ściągania spustu… dla mnie koszmar! Tutaj, bez żadnego problemu spokojnie chwyci każdy nawet dziecko (jak pisałem – 9 letnia córka strzela z ogromną frajdą)
A do tego:
REGULOWANA KOLBA W STANDARDZIE!·Kolbę możemy regulować płynnie w zakresie około 60mm. Po prostu – luzujemy śrubkę, przesuwamy kolbę jak nam wygodnie, zakręcamy śrubkę!·Bez żadnych narzędzi – w sposób płynny! Dlatego każdy dostosuje ten karabinek pod siebie. Moja luba ma 160cm wzrostu ja mam 190cm wzrostu. Regulacja trwa dosłownie 10 sekund i już mamy karabinek przystosowany w tym zakresie do siebie !
(zakres regulacji można jeszcze powiększyć a nawet zastosować kolbę regulowaną od popularnego AR15, o czym w kolejnej części)
Jakby tego było mało IZH-61 posiada fabrycznie regulowany spust (możliwość regulacji długości drogi jałowej i twardości). Dwie śrubki i już dostosowujemy pracę spustu do siebie. Ja ustawiłem dość długą drogę i „delikatność”. Są ludzie o różnych preferencjach stąd każdy znajdzie coś dla siebie. W tej cenie… trudno narzekać, że to nie spust 3D albo Quattro Trigger… ale myślę, że na początek wystarczy.
W dalszej części arta opowiem i opiszę karabinek od wewnątrz i podsunę kilka pomysłów na przeróbki zaczerpniętych od braci Rosjan (liczę na uwagi ze strony ekspertów! Bo tak jak pisałem na początku – jestem całkowitym amatorem) Oraz… opiszę jego fabryczne wady – żeby nie było tak kolorowo – nie jest ich pozbawiony a wbrew pozorom ma ich całkiem sporo… Różnica polega na tym, że usunąć je można w jedno popołudnie… za 6zł…
nowsze szt. posiadają już bezpiecznik ( z lewej strony) , na ile wygodny na ile poprawnie działający okaże się w kolejnych latach 😉
Czekam na dalszy ciąg..
Dwa dni temu zakupiłem karabinek i nie wiem nadal za co się zabrć a mam ochotę go usprawnić bo jest dość ciekawy.