+48 576 749 825 info@zwiatremwlufie.pl

Poradnik początkującego strzelca

Poznaj podstawy strzelectwa, zasady bezpieczeństwa i dowiedz się na co zwrócić uwagę szukając swojej pierwszej wiatrówki.

Kliknij i zobacz

Kalkulator energii wiatrówki

Sprawdź jak ą energią dysponuje Twoja wiatrówka. Przelicz FPSy na m/s, jardy na metry etc.

Włącz!

Crosman Sheridan Cowboy – mały dziki zachód

utworzone przez | lip 13, 2018 | Recenzja

Sheridan Cowboy to dość mała, kompaktowa dla raczej młodszych strzelców wiatrówka sprzedawana przez amerykańską firmę Crosman. Wiatrówka i swoim designem i opakowaniem krzyczy Western, Ameryka, klasyka – to jest kierunek, w którym każdy, kto ją zobaczy będzie szedł.

Wiatrówka Crosman Sheridan Cowboy jest dość niewielkich rozmiarów lekka wiatrówka przeznaczona raczej, jako pierwsza wiatrówka dla młodego użytkownika bardziej niż precyzyjny karabinek dla doświadczonego strzelca. Jednak, jeśli ktoś sam strzela i szuka czegoś dla swojego dziecka, lub podczas grupowych strzelań dla dzieciaków swoich znajomych – to może okazać się doskonały wybór. Ale może wnioski wyciągniecie sami po zapoznaniu się z moimi doświadczeniami z nią.

crosman sheridan cowboy 4,5mm

Sheridan Cowboy – specyfikacja

Sheridan Cowboy to wiatrówka – tak jak i całość asortymentu sprzedawanego przez firmę Crosman produkowana jest w Chinach, choć jak już wspomniałem wygląd ani opakowanie zupełnie na to nie wskazuje, ponieważ ocieka amerykańskością z każdej strony.

Wiatrówka swoim wyglądem lekko przypomina klasyczną wiatrówkę Daisy Red Ryder, ale tak naprawdę ich jedyną wspólną rzeczą jest sposób naciągu tzw. lever action, co bezpośrednio nawiązuje do klasycznych strzelb z dzikiego zachodu. Lever action to system, w którym celem przeładowania a w tej wiatrówce również naciągnięcia sprężyny następuje poprzez odciągnięcie dźwigni będącej jednocześnie częścią kabłąka spustu i zamknięcie jej. Wiatrówka oczywiście jest wiatrówką o napędzie sprężynowym a strzela metalowymi kulkami BBs w kalibrze 4,46mm.

crosman sheridan cowboy lever action

Wiatrówka zbudowana jest z kolby drewnianej oraz z tego samego drewna wykonanej okładziny w miejscu chwytu a cała reszta zbudowana jest z jakiegoś rodzaju czernionego metalu. Sheridan Cowboy posiada klasyczne otwarte przyrządy celownicze w postaci muszki oraz szczerbinki regulowanej w pionie sprężynowym mechanizmem schodkowym – bardzo podobnie jak w klasycznych pierwowzorach. Mechanizm posiada również manualny bezpiecznik umiejscowiony w okolicy spustu.

crosman sheridan cowboy szczerbinka

Całość systemu sprawia wrażenie jakoby był on połączony nitami na stałe, jednak po przyjrzeniu się okazuje się, że całość skręcona jest śrubami, co czyni tę wiatrówkę – w razie problemów rozbieralną. Co prawda dopóki wiatrówka działa nie polecam w niej dłubać, bo za dużo w niej nie zmienimy i nie poprawimy a zepsuć możemy, ale możliwość rozbiórki i naprawy w tak tanim sprzęcie należy z całą pewnością zapisać na plus.

crosman sheridan cowboy

Tu przechodzimy do dość ciekawego ficzeru wiatrówki, bo do magazynka. Na początku lufy znajduje się mały zamykany otwór, w który wsypujemy kulki i tu ciekawostka – magazynek mieści maksymalnie aż 700 sztuk śrutu. Sprawia to, że nie musimy często ładować – po jednorazowym załadowaniu śrutu pozostaje nam nic innego jak tylko cieszyć się strzelaniem. Przed każdorazowym strzałem oczywiście musimy naciągnąć sprężynę w sposób opisany powyżej a pokazany również na filmie.

Wiatrówka posiada również dwa otwory w górnej części – pierwszy służy do podglądu czy śrut został załadowany do strzału, a drugi do dodatkowego oliwienia mechanizmów wewnętrznych.

Crosman Sheridan Cowboy wrażenia z użytkowania

Tak jak wspomniałem na początku wiatrówka Sheridan Cowboy jest dość niewielkich rozmiarów, co sprawia, że moje wielkie łapska muszą się przyzwyczaić do jego obsługi, ale z małego doświadczenia wykonanego podczas ostatniego Pikniku Strzeleckiego w Radomiu wiem, że obsługa jej żadnych problemów nie sprawia młodszym użytkownikom – już nie wspominając, że wygląd przyciągał dość mocno i wśród młodszych użytkowników ten model był jednym z częściej wybieranych z całego naszego arsenału obecnego na pikniku.

UWAGA! Pamiętaj, aby podczas używania wiatrówek zasilanych kulkami BB – obowiązkowo zakładać okulary ochronne.

 

Ładujemy śrut, obieramy nasz cel naciągamy sprężynę i oddajemy strzał. I tu dwie informacje:

naciąg – ze względu na krótką dźwignię naciągu należy włożyć odrobinę siły w naciągnięcie. Całe szczęście mechanizm wyposażony jest w system “grzechotki”, co sprawia, że naciągnięcie go nie sprawia większych problemów młodym strzelcom – sprawdzone empirycznie

spust – dość twardy, ale dzięki temu bezpieczniejszy, bo daje pewność, że strzał nie nastąpi niechcący przez przypadek. Tu proszę nie zapominać o zasadzie “palec ze spustu”

Palec ze spustu – zasada powszechna i będąca najlepszym bezpiecznikiem, jaki możemy w wiatrówce jak i w broni palnej zastosować. Podczas chwytania, trzymania i przenoszenia wiatrówki należy palec spustowy trzymać z daleka od języka spustowego. Palec na języku spustowym powinien znaleźć się dopiero w chwili, gdy lufa wiatrówki skierowana jest w stronę celu i gotowi jesteśmy do oddania strzału.

 

Wiatrówka zależnie od użytego śrutu generuje energię w okolicy energii deklarowanej przez producenta, czyli 105 m/s, co ze spokojem pozwala na strzelanie na dystansie 6-10 metrów z sukcesami.

Tu przyznać muszę, że na tym dystansie, gdy już się wstrzelamy i ustawimy przyrządy celownicze żadna puszka nie ma absolutnie żadnych szans a trafianie i strącanie celów raz za razem daje naprawdę dużo satysfakcji i radości.

Crosman Sheridan Cowboy – wnioski końcowe

Tu muszę przyznać, że firma Crosman spełnia swoją obietnicę – dostarcza nam wiatrówkę, którą z całą pewnością można nazwać przyzwoitą pierwszą wiatrówką BB dla młodszej i starszej młodzieży. Obsługa niezbyt skomplikowana, działanie proste a strzelanie skuteczne i dające wiele radości. Tak jak kilka dni temu opisywałem i testowałem tanią wiatrówkę innej firmy (Umarex DX17 – test i recenzja) myśląc nabywając ją o tym, aby polecić, jako coś taniego na początek – doświadczenia nie pozwoliły mi jednak jej zbyt entuzjastycznie polecać. W przypadku wiatrówki Sheridan Cowboy jest inaczej – jeśli jesteś młodszym czytelnikiem i szukasz czegoś dla siebie, jako pierwszej wiatrówki – ten model może być właśnie nim, tak samo, gdy szukasz pierwszej wiatrówki dla swojego dziecka. Mówiąc krótko w cenie około 200zł, w której występuje ten model w sprzedaży – warto.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Share This