+48 576 749 825 [email protected]

Poradnik początkującego strzelca

Poznaj podstawy strzelectwa, zasady bezpieczeństwa i dowiedz się na co zwrócić uwagę szukając swojej pierwszej wiatrówki.

Kliknij i zobacz

Kalkulator energii wiatrówki

Sprawdź jak ą energią dysponuje Twoja wiatrówka. Przelicz FPSy na m/s, jardy na metry etc.

Włącz!

Jaki śrut do wiatrówki wybrać? Rodzaje i typy.

utworzone przez

Wydawać by się mogło, że śrut do wiatrówki to tak prosta sprawa, że nie ma, o czym pisać – wiesz, jaki kaliber lufy posiada Twoja wiatrówka to już z górki. Nic bardziej błędnego. Teraz dopiero zaczyna się zabawa i dobór odpowiedniego śrutu do konkretnego zastosowania oraz konkretnego karabinka.

O tym, jaki wybrać śrut do wiatrówki napisano już bardzo wiele i w wielu miejscach, jednak nadal pojawiają się pytania i błędne teorie na temat tego, jaki śrut wybrać i który, do czego służy.

O tym, jaki kaliber wybrać biorąc pod uwagę nasze polskie realia prawne już raz napisałem, więc powtarzał się nie będę. Teraz czas powiedzieć kilka słów na temat kształtów śrutu i zastosowań.

Kształtów śrutów jest więcej niż te, które wymieniam, poniżej, ale skupie się tylko na kilku głównych obecnie używanych i najpopularniejszych. Pamiętać należy również, że każdy z tych głównych kształtów wyjściowych posiada wiele wariacji i różnic pomiędzy konkretnymi modelami konkretnych producentów … jednak zasady ogólne niezależnie od producenta są takie same.

Śrut do wiatrówki - płaski wadcutter

Śrut płaski

– nazywany również z angielskiego Flat Head lub Wadcutter – są to śrutu z płaską główką jak sama nazwa wskazuje. Śruty tego typu są stosowane na turniejach strzeleckich, w strzelectwie tarczowym precyzyjnym – zawsze w kalibrze 4,5mm. Śruty płaskie stosowane są w strzelectwie tarczowym, dlatego że wycinają idealnie okrągły otwór w tarczy, co pozwala na precyzyjne odczytanie wyników z tarczy. Śrut tego typu jest bardzo celny w wiatrówkach o mniejszej energii kinetycznej oraz na krótsze dystanse. Najlepiej spisują się na dystansie 10 do 15 metrów.

Śrut do wiatrówki - ostry pointed

Śrut spiczasty

– z angielskiego pointed – śrut tego typu ze względu na swój kształt ma największe możliwości penetracyjne. Najlepiej sprawdza się w wiatrówkach średniej i niskiej energii i raczej – wbrew temu, co wiele osób sądzi – najlepsza celność osiągana jest na niewielkich odległościach. Używane są do polowań na małą zwierzynę, do tzw. pest control na krótkich dystansach a w naszym kraju najczęściej kupowane są w celu efektownego rozwalania butelek i dziurawienia puszek.

Śrut do wiatrówki - hollow point

Śrut hollow point

– nie ma on tak naprawdę nawet za bardzo polskiej zwyczajowej nazwy, ponieważ jest to śrut wykorzystywany w zasadzie jedynie do polowań, które w naszym kraju są niezgodne z prawem. Ze względu na swój kształt i to, że w trakcie uderzenia w cel zwiększają obwód – rozkładają się, – co powoduje największe zniszczenia. Śrut jest dość celny jednak ze względu na polskie prawo i małą jego popularność w naszym kraju jest dość drogi.

Śrut do wiatrówki - grzybek dommed

Śrut grzybek

– zwany również śrutem okrągłym/półokrągłym a z angielskiego Round Nose lub Domed – nie bez powodu jest to najpopularniejszy na świecie śrut do wiatrówki. Łączy on w sobie właściwości śrutu wszystkich powyżej wymienionych śrutów. Jest to bardzo celny śrut, sprawdzający się w mocnych wiatrówkach i na duże odległości. Ze względy na zaokrąglony kształt stawia on mniejszy opór powietrza niż śrut płaski, przez co jest celniejszy na większych odległościach. Możliwości powalająco – penetrujące są również dość spore. Krótko mówiąc – w naszym kraju jest to śrut uniwersalny i idealny … tak do tarczowania na wszelkich odległościach, do strącania kapsli, strzelania do puszek i zabawy ze spinerami.

Śrut do wiatrówki - Performance Ballistic Alloy

Śruty nieołowiane

– z angielskiego Performance Ballistic Alloy (PBA) – śruty o różnych kształtach, charakteryzujące się przede wszystkim niewielką wagą, przez co można przy ich pomocy uzyskać większą prędkość śrutu. Moja opinia? Hmm… jakoś mnie to nie przekonuje do końca śrut powinien być celny a nie szybki … i wbrew pozorom nie idzie to w parze.

Śrut do wiatrówki - kulki bb i lotki

Kulki BB, strzałki i inne wynalazki

Kulki BB to rodzaj śrutu tylko i wyłącznie rekreacyjnego i raczej tylko i wyłącznie do luf niegwintowanych. Kulki BB są mocno niecelne i nadają się raczej tylko i wyłącznie do strzelania na max 10 metrów w miarę celnie i powtarzalnie – choć nigdy nie będzie to celność, jaką będziemy w stanie uzyskać przy pomocy śrutu diabolo.

Strzałki to „amunicja” tylko i wyłącznie do wiatrówek gładko lufowych. Strzałki tego typu bardzo często są dodawane w zestawach i mocno promowane przez sprzedawców na znanym serwisie na literę A wraz z wiatrówkami z gwintowanymi lufami. Na ten temat mogę powiedzieć tylko jedno:

Nigdy… absolutnie nigdy nie wkładaj strzałek i innych „udziwnionych” śrutów do wiatrówek z gwintowaną lufą.

Używanie tego typu wynalazków bardzo szybko doprowadzi do zniszczenia gwintu w lufie i tak naprawdę przymusem wymiany wiatrówki. Dlatego też, jeśli ktokolwiek z Was kupił wiatrówkę z jakimś super hiper mega zestawem dodatków, w których znajdziecie mix wszelkich udziwnień śrutowych… po prostu je wyrzuć, wyrzuć i zapomnij … i kup cokolwiek z wyżej wymienionych przeze mnie kształtów.

Podsumowanie

To tyle… mam nadzieję, że w tej chwili już będziecie wiedzieli, jaki śrut do wiatrówki – przynajmniej, jeśli chodzi o kształt śrutu – wybrać. Teraz pozostaje dobranie konkretnego śrutu, konkretnego producenta do konkretnej lufy, jaką posiada wiatrówka, którą trzymasz obecnie w rękach. Dodam tylko, że ten sam producent wiatrówki i śrutu nie oznacza, że będą one dla siebie idealne.

Gdy czas pozwoli wkrótce postaram się wysmażyć tekst z konkretnymi kilkoma producentami i konkretnymi modelami śrutów, których warto używać, a o których należy jak najszybciej zapomnieć.

Przeczytaj również:

4 komentarze

  1. Jaro

    Witam bardzo pomocny ten artykul bo kupilem wiatruwke z gwintowana lifa i wcisnieto mi metalowe kulki tak na zdrowy rozum mysle ze podczas wylotu metal o metal to i ten gwint sie szybko zuzyje dziekuje za ten artykul pomocny

    Odpowiedz
  2. Luksz

    Świetny artkuł – zdecydowanie pomoże wszystkim którzy mają problem z doborem śrutu – a takich osób jest sporo

    Odpowiedz
  3. Jacek z Zagościńca

    Prosto, jasno i zrozumiale nawet dla początkującego amatora. Brawo! Bardziej zaawansowani strzelcy i tak sami testują śrut rożnych producentów i wymieniają się swoimi doświadczeniami. Ale takie niuanse mają sens wyłącznie dla tych, którzy już potrafią strzelać na tyle, że zaawansowany dobór śrutu zaczyna mieć sens, bo przekłada się już w sposób zauważalny na rozkład trafień w tarczy.

    Odpowiedz
  4. Paweł Kowalski

    Szkoda, że nie podano jaki śrut jest najlepszy do odpowied=niego kalibru. Mnie interesuje jaki jest najlepszy śrut (celność i tylko celność) do wiatrówki PCP Optima by Hatsan Flash 6.35 mm na większe odległości (powyżej 40 m)

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Share This