+48 576 749 825 [email protected]

Poradnik początkującego strzelca

Poznaj podstawy strzelectwa, zasady bezpieczeństwa i dowiedz się na co zwrócić uwagę szukając swojej pierwszej wiatrówki.

Kliknij i zobacz

Kalkulator energii wiatrówki

Sprawdź jak ą energią dysponuje Twoja wiatrówka. Przelicz FPSy na m/s, jardy na metry etc.

Włącz!

Nowa UoBiA i czy na pewno nie dotyczy wiatrówek

utworzone przez

Nowa UoBia czyli o nowej ustawie o broni i amunicji mówi się od już bardzo dawna, jakieś trzy lata temu słyszało się westchnienie nadziei i wiarę w liberalizację, potem sprawa się komplikowała. I o ile my piszemy przede wszystkim o wiatrówkach i to przede wszystkim o wiatrówkach w limicie i o ile nie pada w nowym projekcie ani słowo o naszych wiatrówkach to należy sobie zadać pytanie czy aby na pewno.

Ale zanim zaczniemy – kilka prostych zasad. Staram się na tyle na ile to możliwe stronić od polityki i nie mieszać jej w nasze hobby, bo każdy ma swoje poglądy, swoje zdanie na temat rzeczywistości i swój indywidualny punkt widzenia, ale mimo tego, co nas różni tym, co nas łączy są wiatrówki. Dlatego też to, co napiszę poniżej bardzo proszę traktować, jako zwyczajne zadanie pytania przeze mnie i zaproszenie do dyskusji a nie jakąkolwiek deklarację. I tu odnośnie samej dyskusji – zapraszam do niej wszystkich tak tu poniżej w komentarzach, jak i na każdej grupie i forum, na którym zostanie link udostępniony. Sam postaram się również w nich uczestniczyć i przedstawiać swój punkt widzenia – jednak podkreślam, że w każdym takim miejscu przeznaczonym do dyskusji gdzie mam przyznane prawa do moderowania nie będę tolerował wyzwisk, rzucania sloganami propagandowymi, nie merytorycznych wypowiedzi i ataków personalnych. Za to z chęcią zapraszam do merytorycznej dyskusji, na argumenty, w sposób kulturalny.

Jeśli to mamy za sobą przejdźmy do sedna.

Na początek zapraszam do zapoznania się z ostatecznym projektem ustawy, który ma regulować kwestie broni i amunicji tzw. potocznie ubojka. Projekt, który z jednej strony był postulowany przez środowiska strzeleckie w naiwniej nadziei na liberalizację, z drugiej strony miał być odpowiedzią na dyrektywę unijną, z jeszcze kolejnej nikt nad nim nie pracował i go nie było a każdy, kto o nim wspominał szerzył fake newsy, aby w końcu się pojawić – a czym się okazał – przekonajcie się sami czytając

[embeddoc url=”http://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/12302702/12457178/12457179/dokument353383.pdf” download=”all” viewer=”google”]

No właśnie – mam nadzieję, że lektura przypadła Wam do gustu. 😉 Do dyskusji o jej całości i całym kształcie i minusach oraz plusach zapraszam Was. My jesteśmy środowiskiem związanym z wiatrówkami i to wiatrówkami w limicie, więc teoretycznie nie wpływa na nas kwestia rejestracji/zezwoleń na CP, o której mowa w rzeczonym projekcie, kwestia magazynków o „zmniejszonej pojemności”, kwestia określania kalibru i wielu wielu innych – tu każde merytoryczne Wasze zdanie w temacie się liczy, więc pogadajmy.

Nowa UoBiA – Czy aby nie ma nic o wiatrówkach?

Po przeskanowaniu ustawy na szybko nie pada tam ani razu słowo wiatrówka, słowo broń pneumatyczna nie pada w kontekście, który by interesował osoby strzelające w limicie 17J, więc w teorii, – po co w ogóle o tym człowieku piszesz i politykę na blogu robisz – przecież ta ustawa nas nie dotyczy. Czy aby na pewno? Pominę już kwestię jakiejś obywatelskiej solidarności środowisk wszelakich, ale nawet, jeśli by o tym zapomnieć to czy aby na pewno nas nie interesuje ta ustawa.

Chcę zwrócić uwagę na jedną kwestię. Do tej pory istotnym komponentem broni była lufa z komorą nabojową w tej chwili sama lufa jest już istotną częścią a więc w teorii wystarczy kupić w Obi czy innym sklepie budowlanym będącym krzyżówką magii i polskiego rapu lat 90tych rurkę ¾ aby się okazało przy zatrzymaniu przez Policję, że jesteśmy posiadaczami broni. Czy tak jest? Czy to wynika z tej ustawy? Pytam. Pomóżcie mi to zrozumieć.

I teraz idźmy dalej do naszej działki – skoro rurka z budowlanego to część istotna broni gładko lufowej to czy czasem nasza stara dobra wiatrówka z lufą 4,5mm nie jest integralną częścią broni palnej? A o większych kalibrach już nie wspominając? I czy w związku z tym nie może okazać się, że po wejściu w życie każdy z nas posiada w domu przynajmniej jedną sztukę broni palnej (albo jej istotnych części) wymagającej zezwolenia? Pytam Was?

Zapraszam do rzeczowej dyskusji i wyrażenia swoich opini

EDIT: 12.08.2018, 10:50

Wspomniano w dyskusjach że powyższy projekt jest niepełny, jest niemerytoryczny, że wymaga konsultacji i analiz i że jest szczątkowy. Częściowo to co zostało opublikowane powyżej to prawda to tylko część dokumentów składających się na tę ustawę. Całość wygląda dość bardziej skomplikowanie… ale że pojawiają się niedomówienia i sugestie że w sumie nie ma się czym przejmować i że jeszcze będą konsultacje – to przypomnę i postaram się przybliżyć. Oczywiście na skróty więc szczegółów proszę się nie czepiać).

1. najpierw pojawiła się dyrektywa unijna i burza z nią związana i wieszanie psów na niej – słusznie czy nie słusznie tu można dyskutować

2. środowiska probroniowe wymyśliły społeczny projekt ustawy o broni aby „pomóc” władzy i coś wywalczyć (niestety pojawiły się w niej zapisy również ograniczające stan obecny, ale to również czas na inną dyskusję). I na początku teoretycznie środowiska związane z bronią brały jakiś tam udział w konsultacjach.

3. kolejnym etapem było zablokowanie jakiegokolwiek dostępu strony społecznej do prac nad ustawą. Tłumaczono to tym że żadnej ustawy nie ma, że żadna ustawa nie jest dyskutowana i układana.

4. kilka tygodni temu wypływa projekt ustawy którego istnieniu zaprzecza ministerstwo i politycy a osoby o tym dyskutujące nazywane są oszołomami szerzącymi fake newsy

5. Teraz bardziej ze strony już przepisów i dokumentów:

  • a) Powstaje ustawa dotycząca przedsiębiorców z koncesją na wyrób materiałów policyjnych i wojskowych – ustawa wisi od roku na stronach RCLu, przedsiębiorcy wnoszą poprawki. Ustawa dwa dni temu ląduje jako projekt ustawy ale do niej dorzucane jest 15 nowych wcześniej nie widzianych dokumentów co daje łącznie 220 stron przepisów.
  • b) na konsultacje wyznacza się 10 dni a biorąc pod uwagę że tekst jest z 8 sierpnia, opublikowany został 9 sierpnia i biorąc pod uwagę weekend to na analizę i przedstawienie uwag środowiska związane z bronią mają 5 dni do najbliższego nadchodzącego piątku – do 220 stron przepisów.
  • c) i nawet jeśli ktoś da radę te uwagi przedstawić i tak przecież można ich nie uwzględnić – czego już wiele razy doświadczyliśmy.

Dla osób z nadmiarem czasu na urlopie polecam wszystkie dokumenty o których wpsominam w ich pełnym brzmieniu (220 stron czytania): Projekt ustawy o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym

EDIT 15.08.2018 06:02

Nacisk ma jednak sens. Sprawa proponowanej i omawianej powyżej ustawy dość mocno poruszyła całe środowisko, rozpoczęło się mailowanie, zaczepianie i dopytywanie posłów i członków rządu w social media i wiele innych działań – nic dziwnego bo poza zaostrzeniem prawa w różnych miejscach ustawa również była/jest pełna niedorzeczności.

Okazuje się że nacisk działa i warto krzyczeć gdy nasi rządzący próbują robić głupie rzeczy. W dniu wczorajszym MSWiA wydało komunikat z poleceniami ministra dotyczącymi kilku kwestii.

Co najważniejsze i dość ciekawe dla naszego środowiska to fakt że wśród poleceń znalazło się jedno dotyczące broni pneumatycznej (wiatrówki FAC) – z którego wynika że do zarejestrowania nie byłyby wymagane badania i zaświadczenie o niekaralności. Czyli zakup wiatrówki, spacer na komisariat, spisanie danych z dowodu oraz numeru seryjnego i po sprawie.

Oczywiście to tylko komunikat i nie oznacza to że należy odtrąbić sukces i się rozejść. Punkty częściowo wydają się rozsądne (choć część z nich tak naprawdę niewiele zmienia) ale, po pierwsze należy poczekać na konkretne zapisy ustawy bo słowa ministra to jedno a konkretny zapis ustawowy i jego interpretacja to drugie. Druga sprawa to kwestia CP. Wiem, wiem my to wiatrówkowi i CP nas nie interesuje. Może i tak z jednej strony ale z drugiej strony jesteśmy częścią jednego środowiska strzeleckiego i tak na tę sprawę moim zdaniem należy patrzeć. Ale co z tymi CP? Ano w tym samym punkcie co rejestracja broni pneumatycznej znajduje się również i czarny proch – a więc byłby rejestrowany. I tu pytanie dlaczego?

Ustawodawca powołuje się na wprowadzanie nowych przepisów w odpowiedzi na dyrektywę unijną dotyczącą broni – i pewnie tak się będzie bronił po wprowadzeniu ustawy że „my chcieliśmy dobrze to zła unia nam kazała” – ale w rzeczonej dyrektywie unijnej nie ma ani słowa o potrzebie rejestracji broni czarnoprochowej, dlaczego więc nasi włodarze tak bardzo chcą ją rejestrować? I czy w związku z tym naprawdę jest potrzeba to robić? Te pytania pozostawia Wam.

Poniżej tekst komunikatu w pełnym brzmieniu.

[embeddoc url=”https://zwiatremwlufie.pl/wp-content/uploads/2018/08/Komunikat-MSWiA.pdf” download=”all” viewer=”google”]

Będę starał się sprawę obserwować i informować w kolejnych aktualizacjach o dalszych postępach sprawy.

EDIT 16.08.2018 10:05

Dziś czas na kolejną część telenoweli pt. miłościwie nam panujący próbują nas znowu uszczęśliwić. W całej dyskusji szczególnie na grupach związanych z naszą działką – czyli wiatrówek w limicie – odnoszę wrażenie że ludzie bagatelizują dość mocno sprawę nowej ustawy:
Słyszę i czytam że:
„przecież to nie dotyczy wiatrówek do 17J bo wiatrówka do 17J to nie broń
„w sumie dobrze bo ułatwiają rejestrację broni pneumatycznej (wiatrowki FAC)” – to na podstawie komunikatu ministerstwa a nie samej ustawy
„ale po co się teraz pocić przecież ta ustawa się jeszcze 10 razy zmieni zanim ją klepną”
… i wiele innych podobnych.

Spieszę więc z krótkim wyjaśnieniem bo mam wrażenie że większość albo próbuje zakłamywać rzeczywistość i udawać że nic się nie dzieje – technika strusia, albo nie do końca rozumie jak prawo funkcjonuje.

Projekt ustawy o którym mówimy – to prawda – nosi nazwę ” Projekt ustawy o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym” i na tej podstawie niektórzy uznają że nie dotyczy ona samych strzelców i nie jest ona Ustawą o Broni i Amunicji. Tu wyjaśnijmy sobie – to jak ustawa się nazywa nie ma żadnego znaczenia. Jeśli wrzucone są do niej paragrafy dotyczące akurat Ciebie to znaczy że do Ciebie się odnosi niezależnie jak się nazywa. Tak jest w tym przypadku. Po prostu to będzie nasza nowa „ubojka” tylko pod inną nazwą.

Kolejna kwestia to wiele osób powołuje się na punkt o tym co określa wiatrówkę jako wiatrówkę do 17J – i na tej podstawie wysnuwają wniosek że skoro taki przepis jest , skoro do 17 nie wymaga rejestracji jak wynika z tego przepisu to wszystko jest super i nie musimy się martwić. Ano nie. Prawo działa także na podstawie nie tylko literalnych zapisów ale i interpretacji zapisów mniej konkretnych – i w tym miejscu jest spore pole do popisu i interpretacji. A kwestie są co najmniej dwie:

a) ustawa mówi o lufie jako integralnej części broni a nie jak dotychczas o lufie wraz z komora nabojową – o tym już pisałem wczoraj więc zapraszam do wczorajszej aktualizacji. I to prawda że lufy palnej różnią się od luf wiatrówek, to prawda że te drugie są mniej wytrzymałe, ale interpretując przepisy nie chodzi o to czy jesteś w stanie z lufy wiatrówki lufę palnej która wytrzyma 200 tysięcy strzałów ale czy jest możliwe jej użycie do skonstruowania broni a doskonale wiemy – i też opinie i analizy CLKP to potwierdzają – z wiatrówki i jej lufy jesteś w stanie zrobić broń palną która jest w stanie oddać przynajmniej jeden strzał – a to już czyni ją bronią palną i lufę elementem tej broni.

b) w ustawie mamy w dwóch miejscach definicję strzeleckiej broni palnej. W jednym z nich strzelecką bronią palną może być broń którą daje się przerobić na broń której pociski będą miotane przy pomocy ładunku/reakcji chemicznej. I tu o ile wiatrówki w limicie z racji tego że bronią nie są pod ten przepis nie podlegają, za to wiatrówki FAC (powyżej limitu) już na pewno bo już bronią są (pneumatyczną ale bronią).
Ale … w tejże samej ustawie mamy drugą definicję strzeleckiej broni palnej dość podobną do tej omówionej przeze mnie w poprzednim zdaniu, ale różniącą się w zasadzie jednym słowem. Słowo broń zostało zamienione na przedmiot. Czyli strzelecką bronią palną może być każdy przedmiot który przypomina wyglądem broń i którą da się przerobić na miotanie pocisków przy pomocy ładunku. I tu już niestety każda wiatrówka jest przedmiotem nie ważne jaką energię generuje a więc pod tę definicję podchodzi.

I ostatnia rzecz czyli bagatelizowanie sprawy bo to się jeszcze będzie zmieniać, będą poprawki etc. No tak, ale ważne aby się zmieniło po naszej myśli i przynajmniej zostało tak jak jest a nie abyśmy któregoś pięknego dnia obudzili się w rzeczywistości w której każdy z nas posiada przynajmniej jedną sztukę nielegalnej broni palnej bez zezwolenia co będzie przestępstwem.

I tak – nie odmawiam tej ustawie tego że jest pełna sprzeczności, zapisów nie przystających do rzeczywistości i po prostu głupot, ale żadna z tych rzeczy nie sprawia że będziemy zwolnieni z przestrzegania tego sprzecznego z logiką głupiego prawa.

6 komentarzy

  1. Zhai

    Trafiłem na ten artykuł bo ktoś umieścił linka na grupie Broń Palna. Może warto połączyć siły. Może powinniście skontaktować się z Firearms United – Poland. Są najbardziej merytoryczni, skuteczni i kompetentni. Kilka tygodni temu podpisali porozumienie z PZŁ. Walczymy ramię w ramię. Stanowisko środowiska strzeleckiego jest takie, aby nie ustępować nawet o milimetr. Ta ustawa jest zła i nie ma społecznej zgody na wprowadzenie tego typu prawa.

    Odpowiedz
    • WiatQ

      Tym co napisałem i o czym staram się dyskutować próbuję własnie to zrobić. Wzbudzić zainteresowanie środowiska uzytkowników wiatrówek problemem nowej ustawy. Niestety u większości panuje przekonanie że skoro pozostaje nie zmieniony paragraf określający EK na poziomie 17J to oznacza że wiatrówki są bezpieczne, a jesli tak to że ten problem nie dotyczy wiatrówek. Obawiam się że ta sprawa nie jest tak prosta – stąd dyskusja i nadzieja że wiatrowi zrozumieją że również mogą być zagrożeni.

      Odpowiedz
    • Jacek

      A gdzie był Firearms United – Poland jak myśliwym wprowadzali badania co 5 lat? Firearms United – Poland to dziwny twór bazujący na sile innych zrzeszeń, pokażcie co zrobili dobrego dla strzelectwa w Polsce poza gadaniem i napisaniem projektu gorszego niż propozycja rządowa.

      Odpowiedz
  2. FAC

    Strzelający z 4,5 w 17j. Potrzebujemy Was.

    Odpowiedz
  3. Hovelainen

    Jak dla mnie to idiotyczne, bo zabawka „z odpustu” na kulki plastikowe też ma lufę… prawo idzie w tak absurdalnym kierunku, że będzie można każdego faceta posadzić za gwałt bo „narzędzie zbrodni posiada” 🙂

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Share This