Wiatrówka do obrony osobistej

utworzone przez

Wiatrówka do oobrony, co jakiś czas pojawiają się takie pomysły i propozycje użycia i za każdym razem wzbudza to dość spore kontrowersje. Myślę, że to dobry czas, aby spróbować ten temat podsumować i wtrącić kilka słów o siebie w tym temacie. Spróbujmy, więc odpowiedzieć sobie na pytanie – czy wiatrówka do oobrony ma sens?

Najprościej byłoby powiedzieć – nie … wiatrówki nie służą i nie powinny służyć do samoobrony/obrony osobistej, ale wtedy byłby to najkrótszy artykuł na świecie i z pewnością zbyt wielu by nie przekonał 🙂 W związku z tym spróbujmy sobie wyobrazić kilka przykładów użycia czasem przytaczanych przez zwolenników takiego użycia.

Długie wiatrówki są dość mocne, więc w sumie warto mieć coś, co byłoby w stanie odstraszyć np. potencjalnego złodzieja, który wszedł do naszego domu

To prawda, że długie wiatrówki są dość mocne, ale trzymając się polskiego limitu to jest to tylko 17J. Tak, więc ciężko sobie wyobrazić sytuację, w której śrut 4,5mm w limicie poniżej 17J (najczęściej w wiatrówkach wprost z pudełka jest to raczej bliżej 10-14J lub mniej, a przy wiatrówkach krótkich – poza małymi wyjątkami –  jest to 2-4J) był w stanie np. skutecznie unieruchomić napastnika. Oczywiście można powiedzieć, że można kilka razy wystrzelić to prawda, ale czas przeładowania np. wiatrówki łamanej … napastnik raczej nie będzie czekał aż to zrobicie.

Trzeba sobie, więc odpowiedzieć na pytanie czy naprawdę pomoże nam, gdy ranimy – nawet dość boleśnie – naszego napastnika, ale to go w żaden sposób nie unieruchomi. Czy naprawdę uważacie, że zdenerwowany postrzałem napastnik naprawdę będzie dla nas milszy?

Jest jednak inny scenariusz. Wiatrówki w limicie do 17J nie są demonami nadzwyczajnej siły, ale nie można ich traktować jako zupełnie bezpieczne. Energia generowana przez nie może być śmiercionośna. I to w sumie powinno również być powodem do nieużywania jej do obrony.

Wiatrówka wyglądająca jak palna, jako straszak – budzi respekt

Czy aby na pewno? Wyobraźmy sobie sytuację, w której napotykamy kogoś agresywnego i chcemy go postraszyć widokiem wiatrówki – a co gdy napastnik wyciągnie prawdziwą broń palną. Wiem, wiem, w Polsce mamy najmniejszy odsetek osób posiadających broń palną w całej Europie, więc jest dość małe prawdopodobieństwo, że przeciwnik będzie miał broń palną – problem w tym, że osoby łamiące prawo zwani przestępcami nie posiadają legalnej broni palnej a więc nie są w żaden sposób uwzględnione w statystyce, o której mowa.

Ale załóżmy nawet, że nie ma broni palnej a jakiś rodzaj broni białej – wystarczy jedno zamachnięcie, wystarczająco zdesperowanego napastnika, aby zorientował się, że to, co trzymacie w rękach nie zrobi mu krzywdy.

Czy są jakieś jeszcze sytuacje “samoobrony”, które można sobie wyobrazić?

Przyznam, że ja za bardzo nie mam już pomysłów. Wiatrówka może przydać się do przetrwania w razie jakiejś apokalipsy zombie albo innego meteorytu uderzającego w ziemię, ale myślę, że w najbliższym czasie nam to nie grozi 🙂

Podsumowując należy powiedzieć krótko i powtórzyć to, co już napisałem na początku:

Nie – wiatrówki nie służą i nie powinny służyć do samoobrony.

To jednak tylko moja osobista opinia – jeśli ktoś z was ma inne zdanie w temacie – zapraszam do dyskusji na argumenty.

5 komentarzy

 1. GH

  A co z wiatrowkami full auto? Sam mam taka, 25-strzalowa. Moc ponizej 17J, ale mysle ze zdolna do powstrzymania napastnika.

  Odpowiedz
  • WiatQ

   Myślę że dość dokładnie opisałem wszystko powyżej, ale jeśli chcesz próbować – oczywiście możesz – daj nam tylko znać jak poszła Ci taka obrona.
   A i szczerze – czy naprawdę mieszkasz w aż tak niebezpiecznym miejscu naszego kraju że musisz się bronić przez nadchodzącymi z każdej strony napastnikami?

   Odpowiedz
   • GH

    To raczej nie kwestia tego, czy trzeba sie bronic, a co zrobic gdy taka potrzeba zajdzie.

    Odpowiedz
    • WiatQ

     Gdy taka potrzeba zajdzie zdecydowanie łatwiej się obronisz łopatą stojącą na podwórku niż pistoletem na kulki.

     Odpowiedz
 2. Beni

  Hw100 z magazynkiem i powiedzmy te 16J może być skuteczną formą obrony. Nie wspominając o innych dużo mocniejszych pcp z magazynkami wielostrzalowymi.

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytanie? Potrzebujesz pomocy?

Przeczytaj również

Pin It on Pinterest

Share This