+48 576 749 825 info@zwiatremwlufie.pl

Poradnik początkującego strzelca

Poznaj podstawy strzelectwa, zasady bezpieczeństwa i dowiedz się na co zwrócić uwagę szukając swojej pierwszej wiatrówki.

Kliknij i zobacz

Kalkulator energii wiatrówki

Sprawdź jak ą energią dysponuje Twoja wiatrówka. Przelicz FPSy na m/s, jardy na metry etc.

Włącz!

Śrut Oztay w natarciu czyli Dome i Strong z Turcji

utworzone przez | wrz 27, 2017 | Recenzja

Firmy, marki, znaku towarowego i jakości znanej, jako śrut Oztay nikomu, kto strzela dłużej niż 24 godziny nikomu nie trzeba przedstawiać. Dotychczas znane i sprzedawane jedne z najtańszych na rynku śrut Oztay nie cieszył się i nie cieszy się zbyt dobrą renomą. Czyżby miało się to zmienić? Na rynku pojawił się zupełnie nowy produkt – śrut Oztay Dome, Oztay Strong i Oztay heavy Strong – i dziś sobie je sprawdzimy.

śrut oztay dome

Zacznijmy – jak to mówią – od początku, bo zaczynać zawsze zaczyna się lepiej od początku a nie końca 😉 Oztay to najtańszy obecnie śrut występujący w dwóch rodzajach opakowań, jednak w środku gości ten sam naprawdę kiepskiej, jakości śrut szpic moletowany, nietrzymający nawet najbardziej liberalnych standardów, jakości i kalibru. Mówiąc krótko – i nie jestem jedyną osobą mającą takie zdanie – śruty nadający się jedynie na przetopienie na ciężarki wędkarskie bardziej niż do strzelania z czegokolwiek.

Coś jednak się zmieniło. Na rynku pojawiły się nowe śruty Oztay a więc cóż mogłem zrobić – zanabyłem go drogą kupna w celach testowych.

Śrut OZTAY Dome specyfika plagiatyka

Śrut występuje w dwóch kalibrach kalibrze 4,5mm i 5,5mm i 5,5 występuje w wersji szpic oraz domed (grzybek) a 4,5mm w wersji domed (grzybek).

śrut oztay dome vs jsb exact

Już pierwszy rzut w miarę wprawnego oka na opakowanie śrutu sprawia, że odnosimy wrażenie, że gdzieś go już widzieliśmy … i nie był to z pewnością “stary” oztay. Mówiąc delikatnie twórcy identyfikacji wizualnej śrutu Oztay “czerpali inspirację” z tych samych źródeł, co twórcy identyfikacji śrutu JSB Exact.

Poza odwróconymi kolorami, marką i nazwą, mamy idealną kopię JSB. Opakowanie metalowe, całkiem solidne i zakręcane. A co w  środku?

Na zdjęciach poniżej strona lewa JSB Exact strona prawa Oztay Dome
Śrut Oztay Dome
 

W środku zaskoczenie, bo śrut niemoletowany, solidnie zrobiony, bez nadlewek, syfu, bardzo widocznych szwów (co ostatnio zdarza się nawet w JSB).

W porównaniu z JSB Exactem śrut Oztay jest niższy, ma ciemniejszą barwę a dno kielicha jest ostrzej zakończone. Niestety nie mam obecnie wystarczająco precyzyjnej wagi, aby dokonać porównawczego ważenia paczki JSB Exacta i Oztaya, ale podstawowe mierzenie wskazuje na to, że mamy w większości do czynienia ze śrutem bliżej nad kalibru 4,51- 4,52 niż jakichś dużych pod kalibrów.

Co najważniejsze – twardość. “Organoleptyczny test” dowodzi, że twardością śrut Oztay jest bardzo bliski do twardości śrutu JSB Exact i z całą pewnością jest bardziej miękki od śrutów KTK, Crosman Pointed, Crosman Domed (choć niewiele), zdecydowanie bardziej miękki niż “stary” Oztay, Logo Club, Logo Sport, większość śrutów Gamo. Dodam tylko mniej zaznajomionym strzelcom, że miękkie śruty mają najczęściej zdecydowanie lepsze właściwości i “lepiej latają” w większości luf.

Śrut Oztay – jak toto loto?

Na papierze wszystko może wyglądać super, w dotyku i wyglądzie również, ale prawdziwym testem zawsze jest strzelec, wiatrówka i tarcza. I oczywiście takiego testu dokonałem. W teście wzięło udział kilka rodzajów najpopularniejszych śrutów oraz pistolet Gamo PR45 na odległości 10 metrów (warunki w pełni kontrolowane), oraz TX200 w plenerze na dystansie 25 metrów. TXa nie będę omawiał, ponieważ niestety demencja starcza sprawiła, że tarcze przepadły przez archiwizacją (a w tej chwili nie mam możliwości ponowienia testu w najbliższym czasie), ale w największym skrócie z TXem były porównywane z Exactem 4,52, KTK, Crosman Domed, Crosman Pointed, Logo Club i Z Oztayem wygrał tylko Exact i to o niewiele, porównywalnie z nim był Cros Domed, a reszta sporo poniżej. Ale tak jak mówię… tu musicie uwierzyć mi na słowo, bo tarczki poległy na polu walki – ale obiecuję, że gdy tylko będzie okazja test powtórzę.

Teraz przejdźmy do testu z Gamo PR45 i 10 metrami.

Jak widać na tarczkach powyżej testowane było 4 śruty, czyli śrut Oztay Dome, JSB Exact, Gamo Match oraz KTK grzybek.

Tarczka po lewej stronie pokazuje w sumie odrobinę mniejszą grupę wystrzelaną z Oztaya niż z JSB, ale to chyba raczej przypadek 🙂 Serie po pięć strzałów.

Zapraszam do sklepu

Tarczka po prawej już po wystrzelaniu kilku tarczek wskazuje na:

  1. najgorzej Gamo Match. Pięć strzałów, z czego jeden zupełnie ponad tarczą. Co ciekawe ten gamo całkiem przyzwoicie strzelał z Gamo Match, ale tu otwarta zupełnie inna paczka z innej partii widocznie i rozsypka totalna.
  2. słowacki KTK Grzybek – nie taka zła grupka jak na tak tani śrut, ale z KTK to wiemy, że potrafi być nawet pięknie aż do chwili, gdy nie trafi się jakiś spory pod kaliber i śrut leci gdzie chce
  3. JSB Exact – grupka przyzwoita (zakładając umiejętności strzelca;)), zwarta i do zaakceptowania jak na szybkie strzelanie – choć z exacta na tym dystansie powinno być zdecydowanie lepiej – może się nie przyłożyłem
  4. Śrut OZTAY Dome – przyznam, że zaskoczenie, bo spodziewałem się grupy bliższej KTK a tu grupka bardzo bliska Exacta

I jakie z tego płyną wnioski? Czyżby powstała bardzo tania alternatywa dla Exacta?

Śrut Oztay Dome – czy warto?

W zasadzie w ostatnich dniach – również z powodu udziału w Radomskim Pikniku Strzeleckim w tym roku – poszło mi prawie dwie paczki tego śrutu, więc należy uznać, że coś tam już wiem o nim. I nie pójdę tak daleko żeby powiedzieć, że wyrosła konkurencja dla JSB Exacta po pierwsze, dlatego że środowisko by mnie chyba powiesiło, ale po drugie i na serio to musimy pamiętać, że mówimy o tanim śrucie i marce, która do niedawna produkowała coś, co ciężko śrutem wiatrówkowym można było nazwać a więc trudno jest uwierzyć w jakąś stabilną i poważną kontrolę, jakości więc nie wiemy jak będzie w przyszłości z jego, jakością. Na tę chwilę jednak – i liczę, że się to długo nie zmieni śrut OZTAY Dome (i z resztą wersje 5,5mm przedstawiają podobną, jakość) jak dla mnie okazał się doskonałą alternatywą dla tanich i średnich śrutów, czyli dla KTK, Logo, Crosman Pointed, Gamo Pistol Cup, Gamo Match, a myślę, że i nawet Crosman Domed (oczywiście pamiętajmy o tym, że różne lufy różne śruty lubią). Czy warto? Moim zdaniem w cenie 13-15 pln warto.

Więc cóż… niech każdy dokonuje swoich wyborów i strzela z tego, co jego lufa najlepiej niesie, ale jeśli chodzi o mnie – i jeszcze do niedawna wydawało mi się, że nigdy tego nie powiem – śrut OZTAY trafi na stałe do mojego wiatrówkowego magazynu amunicji.

Aktualizacja:

Uściślijmy bo mam wrażenie że pojawiły się pewne wątpliwości i pomysły na to aby tym OZTAYem zastąpić JSB Exact albo inne H&N. Nic bardziej mylnego. W tym przedziale ceonowym (okolice 13 pln) ten śrut może być alternatywą dla śrutów rekreacyjnych w cenach poniżej 20 pln – porównywanie śrutu budżetowego produkowanego przez firmę znaną z wyrobów śrutopodobnych z topowymi śrutami na rynku w cenach 2-3 krotnie wyższych to albo skrajna naiwność albo wiara w cuda. Choć wygląd śrutu czasem nawet przewyższa niektóre paczki JSB Exacta – to jednak jest to tylko śrut budżetowy – przyzwoity który moim zdaniem zastąpi KTK i inne tanie (jeśli się nie pogorszy jego jakość), dobry, ale rekreacyjny a nie wyczynowy.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Share This