+48 576 749 825 [email protected]

Poradnik początkującego strzelca

Poznaj podstawy strzelectwa, zasady bezpieczeństwa i dowiedz się na co zwrócić uwagę szukając swojej pierwszej wiatrówki.

Kliknij i zobacz

Kalkulator energii wiatrówki

Sprawdź jak ą energią dysponuje Twoja wiatrówka. Przelicz FPSy na m/s, jardy na metry etc.

Włącz!

Przecieraki filcowe – hot or not?

utworzone przez | lip 18, 2017 | Porady

Już miałem okazję rozwalać kilka mitów dotyczących luf i sensu ich czyszczenia w ogóle, ale i przy pomocy wyciorów metalowych, ale został jeszcze jeden mit promowany przez wszelkiej maści sprzedawców, czyli przecieraki filcowe. Czy ich używać, jak ich używać i czy ich używanie ma jakikolwiek sens?

Zacznijmy od tego, że dość jednoznaczną opinię na ich temat mam wyrobioną już od pewnego czasu, ale podczas swoich testów jakiś rok czy nawet dwa temu niestety nie robiłem zdjęć dokumentujących cały proces a jak wiemy obraz jest wart tysiąc słów. W tej chwili oczywiście mógłbym powtórzyć testy, ale przecieraków już nie mam a i żadnego PCP pod ręką również nie mam a sprężyny szkoda, … ale o tym, dlaczego szkoda za chwilę. W związku z tym posłużę się zdjęciami i materiałami z sieci.

Sens czyszczenia lufy w wiatrówkach każdego rodzaju moim skromnym zdaniem jest żaden. Powinno się to robić tylko wtedy, gdy wiatrówka długo stała nieużywana w niekorzystnych warunkach, tarzaliśmy ją w piachu na plaży albo nie wiem.. niechcący nalało nam się do niej kisielu albo budyniu 🙂 O tym pisałem już wcześniej.

I wychodząc z tego punktu widzenia w zasadzie powinienem zakończyć – bo skoro czyścić się nie powinno to tym bardziej nie przecierakami. No, ale są różne szkoły, są różni ludzie i wielu z nich chce się poczuć jakby strzelało z palnej, więc chce sobie polerować lufę wewnątrz. I przede wszystkim mamy wszelkiej maści sprzedawców, januszy handlu i innych dużych sklepów z wiatrówkami, które na każdym kroku polecają właśnie przecieraki, jako dodatkowe akcesorium nowym strzelcom. Zaczynamy.

Przecieraki filcowe i ich moc czyszcząca

Moje doświadczenia z przecierakami dotyczyły karabinka PCA dawno temu – jakoś nigdy nie przyszło mi do głowy, aby użyć przecieraków w wiatrówce sprężynowej, ale o tym za chwilę. I po sezonie strzelania i kilku miesiącach garażowania wiatrówka miała zostać przejrzana i wyczyszczona. Jakieś 5 strzałów z przecieraków (to były bodajże przecieraki Gamo) i pierwsze dwa lekko szare a kolejne trzy w zasadzie już zupełnie czyste jak nieprzestrzeliwane. Czyli co? Czyli lufa wyczyszczona? Można by tak powiedzieć. Jednak postanowiłem zrobić czyszczenie jak należy, więc małe szmatki, kawałek żyłki i przecieramy … i “moim oczom ukazał się las … krzyży” 😉 Pierwsza szmatka prawie czarna jakbym ją w sadzy wymazał i kolejne 2 podobnie dopiero 4, 5 szmatka czysta.

przecieraki filcowe testnr. 1 – przecierak wyciągnięty z pudełka, nr.2 – przecierak przestrzelony przez karabinek, nr.3 – szmatka nie namoczona niczym przeciągnięta przez lufę po oddaniu strzału przecierakiem nr. 2. (Zdjęcie pochodzi od kolegi Joe Rhea z jednego z amerykańskich forów internetowych)

Ten prosty test dowiódł jednoznacznie tego, czego się spodziewałem – przecieraki filcowe w zasadzie niczego nie czyszczą, więc jaki w tym sens? Nie wiem.

Przecieraki filcowe vs. wiatrówki sprężynowe

Co najmniej już kilka razy (osobiście pamiętam 4 wątki, w których się wypowiadałem na kilku polskich i zagranicznych forach) o tym już czytałem, ale post sprzed kilku dni jednego z kolegów po lufie na jednym z forów mi o tym przypomniał.

Jak wiemy – a jeśli nie wiemy to polecam się szybko dowiedzieć, bo skończy się to źle – strzelanie na sucho, czyli bez śrutu z wiatrówek sprężynowych (wkrótce jak czas pozwoli pojawi się tekst dotyczący wiekowej czy sprężynowej – czyli sprzętu bardzo niskoenergetycznego – gdzie kilkanaście strzałów na sucho spowodowało nieodwracalne uszkodzenia wiatrówki) jest mówiąc delikatnie – niewskazane – a moim osobistym zdaniem jest to absolutnie zakazane niezależnie od energii generowanej przez wiatrówkę. Takie strzelanie może doprowadzić do naprawdę rozległych uszkodzeń takich jak uszkodzenie uszczelki, tłoka, sprężyny a i nawet doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia całego systemu. Dlaczego o tym piszę? Ano, dlatego że przecieraki filcowe, których dotyczy ten artykuł są bardzo lekkie i miękkie, co sprawia, że tak naprawdę wiatrówka sprężynowa strzelając z nich zachowuje się tak samo jak w przypadku strzelania na sucho – bez śrutu. I tu już wspomniany kolega z jednego z forów (poniżej jego zdjęcia) i jego przygoda z używaniem przecieraków do czyszczenia lufy – zobaczcie sami:

Jak widać strzelanie przecierakami nie skończyło się nie wyczyszczeniem lufy, ani nawet tylko zniszczeniem uszczelki, którą można wymienić, ale skończyło się pęknięciem cylindra w jego wiatrówce Slavia 631. Cóż… takie uszkodzenie wymaga tak naprawdę wymiany wiatrówki, ponieważ naprawa jest nieopłacalna.

Jest tez szkoła strzelania z przecieraków w ten sposób, że wkładamy przecierak a za nim śrut – i dopiero strzelamy. I może i taki sposób “czyszczenia” nie spowoduje uszkodzenia systemu w wiatrówce sprężynowej, ale czy wyczyści? Nie koniecznie.

Przecieraki filcowe – hot or not?

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego, co napisałem powyżej odpowiedź jest jasna i każdy ją zna, ale gdyby się okazało, że jednak ktoś czytał niezbyt dokładnie to napiszę:

Przecieraki filcowe absolutnie nie czyszczą lufy i stosowanie ich w wiatrówkach sprężynowych może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń wiatrówki!

To tyle ode mnie na dziś. Wracam do pracy, bo klienci dzwonią a na wieczór czeka już dwie wiatrówki rozłożone na warsztacie.

Aktualizacja: 17:22 18.07.2017

Właśnie wszystkim znany kolega Hogan przypomniał mi o jeszcze jednej ważnej rzeczy, a mianowicie o tłumikach. Jeśli ktoś z was używa tłumików w swoich wiatrówka i to nie zależnie czy tro PCA, PCP czy sprężyna to absolutnie powinniście wyrzucić przecieraki filcowe do kosza i o nich zapomnieć. Dlaczego? Ano dlatego że takie przecieraki podczas strzału się rozwarstwiają, puchną i przelatując przez tłumik uszkadzają jego komory, blokują się w jego wnętrzu i uniemożliwiają dalsze jego użytkowanie.


Zdjęcia uszkodzonej wiatrówki pochodzą od użytkownika rebel28 z forum iweb.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Share This