+48 576 749 825 info@zwiatremwlufie.pl

Poradnik początkującego strzelca

Poznaj podstawy strzelectwa, zasady bezpieczeństwa i dowiedz się na co zwrócić uwagę szukając swojej pierwszej wiatrówki.

Kliknij i zobacz

Kalkulator energii wiatrówki

Sprawdź jak ą energią dysponuje Twoja wiatrówka. Przelicz FPSy na m/s, jardy na metry etc.

Włącz!

Warsztatowy stojak na wiatrówkę – zrób to sam (DIY)

utworzone przez

Często mnie ktoś pyta czy używam jakichś specjalnych urządzeń, gdy robię przeglądy czy jakiekolwiek inne prace z wiatrówkami, które trafiają w moje ręce. Czy jakieś stojaki, specjalne stelaże, czy prasy do sciągania sprężyn lub inne podobne. Odpowiedź jest prosta – oczywiście, że tak. Wtedy pada pytanie – gdzie takie rzeczy można kupić. Odpowiedź: Nie wiem, ponieważ swoje „urządzenia” budowałem samodzielnie. A dziś o tym jak zbudować stojak na wiatrówkę.

Jedną z takich rzeczy jest prosty stojak na wiatrówkę, który pomaga przy jej rozbiórce, a i też czasem po prostu w odstawieniu wiatrówki, gdy czeka na swoją kolej. Jako że mój stojak sporo przeszedł i wygląda „niewyjściowo” postanowiłem na szybko pokazać Wam jak taki stojak zrobić samodzielnie. Całe szczęście ostatnie porządki w piwnicy pozwoliły mi odkryć zapomniane już dawno zasoby drewna, które świetnie się do tego nadają.

To, co będziemy robić wygląd następująco:

Prosty stojak na wiatrówkę, raczej do warsztatu, niż jako stojak na wystawę, na, ale dla chcącego oczywiście można przygotować to zdecydowanie „ładniej” i w bardziej dekoracyjny sposób. Założenie jest proste – ma to być prosty stojak, stojak z regulowanym rozstawem oraz miejscem na odstawienie np. drobnych części wiatrówki. Kolejnym ważnym dla mnie założeniem jest to, aby była to konstrukcja kompaktowa i rozkładana – tak, aby nie zajmowała zbyt wiele miejsca w czasie, gdy nie jest używana. To chyba tyle – jedyną różnicą pomiędzy tym stojakiem, jakiego używam a tym, co dziś przygotowujemy jest to, że mój oryginalny stojak jest odrobinę większy i posiada zamknięcie od góry po jego złożeniu, dzięki czemu można na stałe pozostawić w takiej zamkniętej skrzyneczce np. jakieś szmatki, najczęściej używane drobne narzędzia np. wybijaki czy małe śrubokręty.

Budujemy stojak na wiatrówkę, karabinek – wiatrówkę

To, czego użyjemy do stworzenia rzeczonego stojaka to podstawowe narzędzia, które w każdym warsztacie można bez problemu znaleźć, czyli:

  • Deska 20x70x2000 mm
  • Deska 20x140x1000 mm
  • Wkręty do drewna długości +/-40x60mm (jakieś 20-25 sztuk)
  • Filc (w celu wyłożenia miejsc, w których będziemy kłaść wiatrówkę)
  • Śrubokręt (lub wkrętarkę)
  • Piłkę do drewna (lub wyrzynarkę)
  • Papier ścierny (lub pilniki lub mikroszlifierkę)

1. Szerszą deskę (20x140x1000mm) tniemy na trzy części

  • 540 mm (A)
  • 250 mm (B)
  • 210 mm (C)

Najdłuższa z nich to dno naszego stojaka a dwie kolejne to miejsca oparcia karabinka

2. Dłuższą deskę (20x140x1000 mm) tniemy na:

  • Dwie części 540 mm każda (D)
  • Dwie części 180 mm długości każda (E)
  • Cztery części po 140 mm każda (F)

Dodatkowo każdą z trzech części o długości 14 cm (elementy F) zwężamy o 2 cm tak, aby mierzyły 20x50x140mm każda

3. Nie pozostaje nam teraz nic innego jak złożenie wszystkiego w całość. Przed złożeniem polecam użycie szlifierki czy papieru ściernego celem wygładzenia i poprawienia wszelkich ostrych krawędzi.

Zaczynamy od skręcenia (oczywiście szybciej będzie – szczególnie, gdy nie mamy wkrętarki – użyć gwoździ, ale jeśli chcemy, aby nasz stojak posłużył długo – zróbmy to solidnie) dwóch dłuższych boków (D) do dna (A), dokręcamy ścianki przednią i tylną (E), co tworzy nam płytka skrzynkę. Potem przykręcamy wewnątrz nasze małe 140mm elementy (F) w odstępach, co 20 mm z jednej strony i jeden element F na przeciwległym końcu również w odstępnie 20 mm od tylnej ścianki.

4. I na koniec przechodzimy do profilowanie (wycinania) gniazd, w których będzie siedziała wiatrówka w elementach B i C. Wyższy element (B) to element, w którym będzie siedziała przednia część wiatrówki, a element niższy (C) to łoże dla tylnej części wiatrówki.

Celowo nie podaję precyzyjnych rozmiarów tych otworów gdyż każdy pewnie będzie chciał precyzyjnie spasować sobie je zgodnie ze swoją wiatrówką. W moim przypadku stojak służy do rozbierania wielu różnego rodzaju wiatrówek a więc otworzy są szersze a przez co bardziej uniwersalne.

5. I to w zasadzie tyle – nasz stojak na wiatrówkę gotowy … wykładamy nasze otwory (łoża)filcem lub innym miękkim materiałem, w których będzie siedziała wiatrówka i umieszczamy elementy B i C w 2 cm. Otworach naszej skrzynki.

Voila… i mamy to. Gotowe. Nasz stojak jest, działa i sprawdza się idealnie. Kolejne odstępy, co 2 cm między deskami służy – jak się pewnie każdy domyśla – do skracania odstępu między łożami a dzięki temu stosowanie przy różnych rodzajach prac nad wiatrówką a w moim przypadku przy pracy z różnymi modelami wiatrówek. Oczywiście możemy dowolnie skrócić lub wydłużyć nasz stojak zależnie od potrzeb po prostu to, czym dysponowałem w tym tutorialu, czyli dwie deski 100 i 200 cm pozwala na zbudowanie właśnie takiego – moim zdaniem dość uniwersalnego stojaka.

A złożony wygląda tak – równie dobrze:

Tu ewentualnie tak jak wspominałem, – jeśli ktoś chce można pomyśleć o zamknięciu naszej skrzynki w zgrabny sposób, dzięki czemu ze stojaka robi nam się stojako – narzędziówka.


To tyle … mam nadzieję że ten krótki poradnik uświadomi niektórym że nie wszystko musi być kupione i nie wszystko musi być drogie – w moim przypadku koszt był 0 pln ponieważ deki już posiadałem, ale – co prawda nie orientuję się w obecnych cenach drewna – ale takie dwie deski i kilka wkrętów nie powinny kosztować więcej niż 10 pln. Oczywiście lakierowanie, i zabezpieczanie przed , smarami i innymi zanieczyszczeniami jest mile widziane – ale tu wg. własnego uznania.
W razie pytań – piszcie.

1 komentarz

  1. Wojtek P.

    Witaj !
    Za ile byś mi taki stojaczek na gotowo , pomalowany, z wklejonym filcem itp. zrobił ?

    Pozdrawiam

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Share This