+48 576 749 825 info@zwiatremwlufie.pl

Poradnik początkującego strzelca

Poznaj podstawy strzelectwa, zasady bezpieczeństwa i dowiedz się na co zwrócić uwagę szukając swojej pierwszej wiatrówki.

Kliknij i zobacz

Kalkulator energii wiatrówki

Sprawdź jak ą energią dysponuje Twoja wiatrówka. Przelicz FPSy na m/s, jardy na metry etc.

Włącz!

Umarex Legends P08 – drugowojenne wspomnienie

utworzone przez

Umarex Legends P08 to wiatrówka mocno charakterystyczna i dla każdego, kto pamięta filmy czy seriale o II Wojnie Światowej nie obca. Jest to replika pistoletu P08 Parabellum i właśnie o tej konstrukcji i replice chciałbym powiedzieć, bo na to zasługuje.

Jak już wspomniałem wiatrówka produkowana przez firmę Umarex w serii Legends pod nazwą 08 to replika – dość wierna niemieckiego pistoletu, który upowszechnił się w trakcie II wojny światowej i zanim przejdę do omawiania samej repliki – kilka słów o oryginale i odrobina historii.

Umarex Legends P08 – historia oryginału

Model P08 znany był, jako Pistole 08 – nazwa modelowa dla wojska, P08 Parabellum (nazwa pochodzi od łacińskiego przysłowia “si vis pacem, para bellum”) a także, jako Luger (Luger od nazwiska konstruktora Georga Johanna Lugera). Pistolet został zaprojektowany w 1894 roku, jako modyfikacja dość pokracznej i dość awaryjnej konstrukcji Borhardt C93. Kilka lat później rozpoczęto produkcję tej konstrukcji w kalibrze 7,65 i w takiej formie weszła na uzbrojenie armii szwajcarskiej. Ten kaliber nie za dobrze sprawował się w tej konstrukcji, dlatego też w 1906 powstała wersja na 9x19mm Parabellum i taka właśnie w 1908 roku trafiła na uzbrojenie armii niemieckiej.

Patrząc na daty P08 używany był już w trakcie Wielkiej Wojny, ale to II Wojna Światowa przyniosła mu sławę i każdy żołnierz aliancki marzył o takiej zdobyczy wojennej na froncie jak właśnie Luger P08. Był to bardzo dobrze skonstruowany pistolet jednak nie był bez wad a posiadał tak naprawdę jedną dość typową dla niemieckich sprzętów – był zbyt precyzyjnie i zbyt dokładnie skonstruowany stąd też jakikolwiek pył, piach i zanieczyszczenie powodowało dość częste zacięcia do tego dochodziła dość skomplikowana budowa, co sprawiało, że na polu walki stawał się problemem szczególnie w rękach oficera, który nie za dobrze o niego dbał. Mimo tego do zakończenia produkcji powstało 2 miliony egzemplarzy, wśród których poza standardowym modelem, (którego kopią jest właśnie Umarex Legends P08) były model dla marynarki, artyleryjski z dłuższą lufą, kolba i wersja z bębnowym magazynkiem.

the great escape luger

A dlaczego jest tak charakterystyczny dla nas obecnie – oczywiście poza historycznymi względami – ano, dlatego że od czasów jeszcze dwudziestolecia międzywojennego aż po dzień dzisiejszy wykorzystywany jest w bardzo wielu filmach i serialach (prawie 800 tytułów) a doliczając do tego gry komputerowe i kreskówki czy komiksy – dochodzimy do ponad 1000 tytułów. Kto zna jakieś kultowe sceny – dajcie znać w komentarzach.

Umarex Legends P08 – replika CO2

umarex legends p08 pudełko

 • Dane techniczne:
 • Kaliber: 4,5 mm (.177)
 • Typ śrutu: 4,46 mm (BB)
 • Napęd: 12 g nabój CO2
 • Materiał wykonania: metal i tworzywo sztuczne
 • Długość całkowita: 220 mm
 • Pojemność magazynka: 20 kulek
 • Prędkość początkowa kulki: do 125 m/s
 • Waga: 855 g

Firma Umarex w swojej serii Legends wydała już kilka modeli – o bardziej współczesnym modeli s25 już jakiś czas temu pisałem w tekście: Umarex Legends S25 – jak z filmu policyjnego – i Luger właśnie jest również jej częścią i spełnia wszystkie warunki, aby w niej być.

Na początek chciałbym wyjaśnić, że Umarex wydał ten model w kilku wersjach – wersji ASG, o której tu nie będziemy mówili, wersję sporo tańszą bez systemu blow back oraz wersję z blow backiem i to na tej ostatniej najbardziej się skupię, ponieważ najwierniej oddaje oryginał.

Tu mała przestroga – jedna z osób, którą znam została tak oszukana a na różnych serwisach sprzedażowych widziałem takie próby oszustwa gdzie wersje bez blow backu różne osoby sprzedawały w cenie mało niższej od wersji z blow backiem. Dość łatwo się nabrać, jeśli nie wiemy, co to blow back i sugerując się ceną wersji z blow backiem łatwo się naciąć na “tańszą” wersję bez niego.

umarex legends p08 blow back

Wiatrówka Umarex Legends P08 to wiatrówka zasilana dwunastogramowymi kapsułami CO2 i strzelająca kilkami BB w kalibrze 4,46mm. Wiatrówka posiada metalowy magazynek tzw. pełny, czyli taki posiadający zawór, w który ładujemy kulki oraz sama kapsuła również jest w niego ładowana. Magazynek – dość wiernie imituje oryginał.

p08 parabellum

Wiatrówka posiada bezpiecznik po lewej stronie nad rękojeścią oraz przycisk zrzutu magazynka obok kabłąka spustu.

Jak już wspominałem wersja, którą omawiamy posiada system blow back – czyli system odrzutu zamka jak w oryginale. I tu właśnie widzimy unikatowość tego modelu – właśnie praca zamka. Podczas strzału lufa/zamek porusza się tylko odrobinę do tyłu a wyrzut łuski następuje poprzez złożenie się mechanizmu kolankowego (myślę, że zrozumiecie to lepiej oglądając film dołączony do tego artykułu prezentujący pracę wiatrówki).

umarex legends p08 luger

Po oddaniu ostatniego strzału i opróżnieniu magazynka zamek zostaje nam w tylnym położeniu a jedynym sposobem na zrzucenie go – tak jak w oryginale jest wyjęcie magazynka i zrzucenie lub włożenie pełnego magazynka i zrzucenie zamka.

Umarex Legends P08 – wrażenia z użytkowania

luger

Wiatrówka jest naprawdę solidnie zbudowana dość ciężka i trzymanie jej w ręku sprawia wrażenie naprawdę solidnej i dość ciężkiej. Umarex Legends P08 jest dobrze wyważony i dobrze leży w dłoni. Nic nie skrzypi, nie chrzęści ani nie grzechocze – co bywa typowe w budżetowych replikach.

Po naciśnięciu przycisku zwolnienia magazynka – wyciągamy go, montujemy kapsułę CO2 dokręcając mocno dołączony do zestawu kluczem a następnie po odciągnięciu sprężynki ładujemy 20 – bo taka jest pojemność magazynka – metalowych kulek bb.

I rozpoczynamy strzelanie.

pistole p08

I tu naprawdę miłe zaskoczenie – spust w tej replice jest naprawdę dobry. Chodzi leciutko, bardzo delikatnie z bardzo krótką drugą drogą. Naprawdę wiele replik CO2 może temu modelowi spustu pozazdrościć. Samo strzelanie jest bardzo przyjemne a podrzut pistoletu dzięki systemowi blow back dodaje realizmu. Jeśli chodzi o poziom celność – tu nie odbiega on ani na plus ani na minus od standardu rekreacyjnych replik z systemem blow back. Mówimy tu, więc raczej o “mieszczeniu się w czarnym” na tarczy bardziej niż w strącaniu kapsli na 10-15 metrów.

Umarex Legends P08 – wnioski końcowe

Cóż mogę powiedzieć – świetna jakość wykonania, dość wierne odzwierciedlenie palnego oryginału, spora przyjemność ze strzelania.

Czy Luger jest dla każdego?

No nie koniecznie. Jeśli ktoś szuka wiatrówki do w miarę precyzyjnego strzelania i ćwiczenia “tarczowania” – z pewnością ten model jak i każdy inny na kulki BB się nie sprawdzi. Jednak, jeśli ktoś lubi repliki z epoki, jeśli jest interesuje się czasami IIWŚ czy np. działa w grupie rekonstrukcyjnej – lepszej repliki nie znajdzie.

PS.

Czekam w komentarzach na tytuły filmów/seriali i sceny, z którymi Luger się Wam najbardziej kojarzy.

2 komentarze

 1. Kamomi

  Czy miałes możliwość porównania tej repliki w wersjach ASG i wiatrówkowej?
  Bardzo jestem ciekawy jaka jest różnica w celności i czy w wersjii na BB jest on alepsza.

  Odpowiedz
  • WiatQ

   Niestety nie miałem okazji porównywać w ten sposób.

   Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Share This