Poradnik początkującego strzelca
Poznaj podstawy strzelectwa, zasady bezpieczeństwa i dowiedz się na co zwrócić uwagę szukając swojej pierwszej wiatrówki.
Kliknij i zobacz
Kalkulator energii wiatrówki
Sprawdź jak ą energią dysponuje Twoja wiatrówka. Przelicz FPSy na m/s, jardy na metry etc.
Włącz!
Umarex Legends P08 – drugowojenne wspomnienie
Umarex Legends P08 to wiatrówka mocno charakterystyczna i dla każdego, kto pamięta filmy czy seriale o II Wojnie Światowej nie obca. Jest to replika pistoletu P08 Parabellum i właśnie o tej konstrukcji i replice chciałbym powiedzieć, bo na to zasługuje.
Jak już wspomniałem wiatrówka produkowana przez firmę Umarex w serii Legends pod nazwą 08 to replika – dość wierna niemieckiego pistoletu, który upowszechnił się w trakcie II wojny światowej i zanim przejdę do omawiania samej repliki – kilka słów o oryginale i odrobina historii.
Umarex Legends P08 – historia oryginału
Model P08 znany był, jako Pistole 08 – nazwa modelowa dla wojska, P08 Parabellum (nazwa pochodzi od łacińskiego przysłowia “si vis pacem, para bellum”) a także, jako Luger (Luger od nazwiska konstruktora Georga Johanna Lugera). Pistolet został zaprojektowany w 1894 roku, jako modyfikacja dość pokracznej i dość awaryjnej konstrukcji Borhardt C93. Kilka lat później rozpoczęto produkcję tej konstrukcji w kalibrze 7,65 i w takiej formie weszła na uzbrojenie armii szwajcarskiej. Ten kaliber nie za dobrze sprawował się w tej konstrukcji, dlatego też w 1906 powstała wersja na 9x19mm Parabellum i taka właśnie w 1908 roku trafiła na uzbrojenie armii niemieckiej.
Patrząc na daty P08 używany był już w trakcie Wielkiej Wojny, ale to II Wojna Światowa przyniosła mu sławę i każdy żołnierz aliancki marzył o takiej zdobyczy wojennej na froncie jak właśnie Luger P08. Był to bardzo dobrze skonstruowany pistolet jednak nie był bez wad a posiadał tak naprawdę jedną dość typową dla niemieckich sprzętów – był zbyt precyzyjnie i zbyt dokładnie skonstruowany stąd też jakikolwiek pył, piach i zanieczyszczenie powodowało dość częste zacięcia do tego dochodziła dość skomplikowana budowa, co sprawiało, że na polu walki stawał się problemem szczególnie w rękach oficera, który nie za dobrze o niego dbał. Mimo tego do zakończenia produkcji powstało 2 miliony egzemplarzy, wśród których poza standardowym modelem, (którego kopią jest właśnie Umarex Legends P08) były model dla marynarki, artyleryjski z dłuższą lufą, kolba i wersja z bębnowym magazynkiem.
A dlaczego jest tak charakterystyczny dla nas obecnie – oczywiście poza historycznymi względami – ano, dlatego że od czasów jeszcze dwudziestolecia międzywojennego aż po dzień dzisiejszy wykorzystywany jest w bardzo wielu filmach i serialach (prawie 800 tytułów) a doliczając do tego gry komputerowe i kreskówki czy komiksy – dochodzimy do ponad 1000 tytułów. Kto zna jakieś kultowe sceny – dajcie znać w komentarzach.
Umarex Legends P08 – replika CO2
- Dane techniczne:
- Kaliber: 4,5 mm (.177)
- Typ śrutu: 4,46 mm (BB)
- Napęd: 12 g nabój CO2
- Materiał wykonania: metal i tworzywo sztuczne
- Długość całkowita: 220 mm
- Pojemność magazynka: 20 kulek
- Prędkość początkowa kulki: do 125 m/s
- Waga: 855 g
Firma Umarex w swojej serii Legends wydała już kilka modeli – o bardziej współczesnym modeli s25 już jakiś czas temu pisałem w tekście: Umarex Legends S25 – jak z filmu policyjnego – i Luger właśnie jest również jej częścią i spełnia wszystkie warunki, aby w niej być.
Na początek chciałbym wyjaśnić, że Umarex wydał ten model w kilku wersjach – wersji ASG, o której tu nie będziemy mówili, wersję sporo tańszą bez systemu blow back oraz wersję z blow backiem i to na tej ostatniej najbardziej się skupię, ponieważ najwierniej oddaje oryginał.
Tu mała przestroga – jedna z osób, którą znam została tak oszukana a na różnych serwisach sprzedażowych widziałem takie próby oszustwa gdzie wersje bez blow backu różne osoby sprzedawały w cenie mało niższej od wersji z blow backiem. Dość łatwo się nabrać, jeśli nie wiemy, co to blow back i sugerując się ceną wersji z blow backiem łatwo się naciąć na “tańszą” wersję bez niego.
Wiatrówka Umarex Legends P08 to wiatrówka zasilana dwunastogramowymi kapsułami CO2 i strzelająca kilkami BB w kalibrze 4,46mm. Wiatrówka posiada metalowy magazynek tzw. pełny, czyli taki posiadający zawór, w który ładujemy kulki oraz sama kapsuła również jest w niego ładowana. Magazynek – dość wiernie imituje oryginał.
Wiatrówka posiada bezpiecznik po lewej stronie nad rękojeścią oraz przycisk zrzutu magazynka obok kabłąka spustu.
Jak już wspominałem wersja, którą omawiamy posiada system blow back – czyli system odrzutu zamka jak w oryginale. I tu właśnie widzimy unikatowość tego modelu – właśnie praca zamka. Podczas strzału lufa/zamek porusza się tylko odrobinę do tyłu a wyrzut łuski następuje poprzez złożenie się mechanizmu kolankowego (myślę, że zrozumiecie to lepiej oglądając film dołączony do tego artykułu prezentujący pracę wiatrówki).
Po oddaniu ostatniego strzału i opróżnieniu magazynka zamek zostaje nam w tylnym położeniu a jedynym sposobem na zrzucenie go – tak jak w oryginale jest wyjęcie magazynka i zrzucenie lub włożenie pełnego magazynka i zrzucenie zamka.
Umarex Legends P08 – wrażenia z użytkowania
Wiatrówka jest naprawdę solidnie zbudowana dość ciężka i trzymanie jej w ręku sprawia wrażenie naprawdę solidnej i dość ciężkiej. Umarex Legends P08 jest dobrze wyważony i dobrze leży w dłoni. Nic nie skrzypi, nie chrzęści ani nie grzechocze – co bywa typowe w budżetowych replikach.
Po naciśnięciu przycisku zwolnienia magazynka – wyciągamy go, montujemy kapsułę CO2 dokręcając mocno dołączony do zestawu kluczem a następnie po odciągnięciu sprężynki ładujemy 20 – bo taka jest pojemność magazynka – metalowych kulek bb.
I rozpoczynamy strzelanie.
I tu naprawdę miłe zaskoczenie – spust w tej replice jest naprawdę dobry. Chodzi leciutko, bardzo delikatnie z bardzo krótką drugą drogą. Naprawdę wiele replik CO2 może temu modelowi spustu pozazdrościć. Samo strzelanie jest bardzo przyjemne a podrzut pistoletu dzięki systemowi blow back dodaje realizmu. Jeśli chodzi o poziom celność – tu nie odbiega on ani na plus ani na minus od standardu rekreacyjnych replik z systemem blow back. Mówimy tu, więc raczej o “mieszczeniu się w czarnym” na tarczy bardziej niż w strącaniu kapsli na 10-15 metrów.
Umarex Legends P08 – wnioski końcowe
Cóż mogę powiedzieć – świetna jakość wykonania, dość wierne odzwierciedlenie palnego oryginału, spora przyjemność ze strzelania.
Czy Luger jest dla każdego?
No nie koniecznie. Jeśli ktoś szuka wiatrówki do w miarę precyzyjnego strzelania i ćwiczenia “tarczowania” – z pewnością ten model jak i każdy inny na kulki BB się nie sprawdzi. Jednak, jeśli ktoś lubi repliki z epoki, jeśli jest interesuje się czasami IIWŚ czy np. działa w grupie rekonstrukcyjnej – lepszej repliki nie znajdzie.
PS.
Czekam w komentarzach na tytuły filmów/seriali i sceny, z którymi Luger się Wam najbardziej kojarzy.
Czy miałes możliwość porównania tej repliki w wersjach ASG i wiatrówkowej?
Bardzo jestem ciekawy jaka jest różnica w celności i czy w wersjii na BB jest on alepsza.
Niestety nie miałem okazji porównywać w ten sposób.