+48 576 749 825 info@zwiatremwlufie.pl

Poradnik początkującego strzelca

Poznaj podstawy strzelectwa, zasady bezpieczeństwa i dowiedz się na co zwrócić uwagę szukając swojej pierwszej wiatrówki.

Kliknij i zobacz

Kalkulator energii wiatrówki

Sprawdź jak ą energią dysponuje Twoja wiatrówka. Przelicz FPSy na m/s, jardy na metry etc.

Włącz!

Chrono R2H isntrukcja obsługi i diagnostyka

utworzone przez

Przyszedł w końcu ten dzień, czyli instruktaż użytkowania i korzystania z naszego polskiego chrono R2H. Instrukcja również jest w pełni adekwatna do modeli R2 i R2A. A że chrono to coś, co każdy szanujący się strzelec powinien posiadać i potrafić się nim posługiwać – tym bardziej zapraszam.

O tym, czym w ogóle jest chrono i czy chrono jest komukolwiek potrzebne już pisałem, więc zapraszam do lektury, jeśli ktoś jeszcze nie miał okazji:

Chrono – czy muszę je mieć posiadając wiatrówkę?

Także całą historię powstania chronografu na wskroś polskiego i na temat jego konstruktora również już było, więc powtarzał się nie będę – zapraszam do lektury, jeśli ktoś jeszcze nie czytał:

Chrono R2 by Radecek – polska myśl technologiczna

A teraz przechodzimy do sedna, czyli instrukcji.

Chrono R2H – prezentacja możliwości i funkcje

Jako że obraz jest wart więcej niż milion słów – zapraszam do obejrzenia poniższego filmu.

Nie ma chyba sensu powtarzania w postaci tekstowej wszystkiego tego, co zobaczyliście na filmie – jeśli coś jest niejasne – piszcie w komentarzach – służę pomocą.

Warto jednak wspomnieć jeszcze o kilku drobiazgach, na które warto zwrócić uwagę.

Chrono R2H – wymiana baterii

chrono r2h wymiana baterii

Może się to wydawać oczywiste i jest to opisane dość dokładnie w instrukcji obsługi dołączanej do chronografu, ale kto by czytał jakieś instrukcje 😉 Potem jak się okazuje niektórzy mają problemy z wymianą baterii, próbują odkręcać stopki chronografu czy innych równie wyszukanych metod.

Aby wymienić baterię należy odkręcić cztery śrubki trzymające płytkę wewnętrzną chronografu. Pod nią znajdują się baterie.

Chrono R2H – porady i tricki

Należy pamiętać, aby nie stawiać chronografu zbyt blisko lufy – szczególnie w przypadku, gdy strzelamy z wiatrówek PCP, CO2 czy np., gdy przestrzeliwujemy broń palną. W przypadku wiatrówek, jako absolutne minimum należy uznać 10 cm od chronografu – im większy wyrzut powietrza z lufy tym odległość musi być większa – w innym wypadku chrono będzie przekłamywało wynik.

chrono r2h cel

W przypadku broni palnej odległość powinna być jeszcze większa nawet około metra. W celu ograniczenia ilości gazów, które mogą przekłamać wynik – możemy wykorzystać wydruk szablonu dołączonego do instrukcji obsługi chrono. Przykleić go na chrono i strzelać w jego środek.

chrono r2h przestrzeliwanie

Co do dłuższego przestrzeliwania precyzyjnego możemy strzelać przez chrono stojące, ale czasem może się okazać, że górna część chronografu “wchodzi” nam w lunetę. Aby tego uniknąć możemy bez problemu położyć chrono na boku i strzelać w ten sposób, co zupełnie nie wpływa, na jakość wyników – szczerze powiedziawszy jest to bardzo wygodna metoda i bezpieczna dla chrono.

Należy pamiętać, aby starać się przestrzeliwać przez chrono utrzymując tę samą odległość lufy od chrono przy każdym strzale oraz aby starać się nie strzelać pod skosem czy skrajnie z lewej lub prawej strony bramek – takie strzelanie może powodować przekłamywanie wyników.

Chrono R2H – instrukcja dla tych, którzy nie lubią wideo.

Poniżej wykres przejścia przez wszystkie funkcje i możliwości chronografu (dokładnie takie samo znajdziecie w instrukcji obsługi dostarczanej przez producenta).

Chrono R2H – to jeszcze nie koniec możliwości

Na dziś to tyle – mam nadzieję, że już teraz nie będzie pytań a każdy posiadacz tych chronografów będzie w stanie z nich w pełni korzystać. W kolejnej części dotyczącej chronografów R2H (a także R2A i R2) postaram się Wam przybliżyć i zaprezentować możliwości:

  • podłączenia chronografu do komputera celem zrzutu wyników z pamięci
  • podłączenie chrono do komputera celem zrzucania wyników “na żywo” podczas strzelania
  • podłączenie chrono do telefonu czy tabletu celem zrzutu wyników z pamięci
  • podłączenie chrono do telefonu czy tabletu celem zrzucania wyników “na żywo” podczas strzelania
  • konfiguracja urządzeń mobilnych z możliwością drukowania wyników
  • analiza wyników i tworzenie wykresów z wyników danych z chronografu

Jak widzicie jest tego sporo. Więc kończąc ten tekst powoli zabieram się za konstruowanie kolejnej części z polskim chrono w roli głównej.

Link do pełnej instrukcji producenta: Chrono R2, R2A, R2H – instrukcje obsługi

1 komentarz

  1. Kazol

    Witam,
    jestem szczęśliwym posiadaczem Chrona R2H i od razu nie przyjęć że Radek jest rzetelnym człowiekiem a jego profil w pieni mnie satysfakcjonuje.
    Intryguje mnie jednak kwestie komunikacji chrono z Androidem w telefonie. Czym podłączyć, bo interfejs RS232 o ile sprawdza się pod windowsem o tyle ogranicza się do zapisów jedynie wartości aktualnej prędkości pocisku. A może jakoś bezprzewodowo również można podłączyć?
    A gdy stanie się już ta chwila, to jakie oprogramowanie robi tą robię?
    Z góry bardzo dziękuję na odpowiedź

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Share This